Zilele trecute, pe 1 aprilie, la Şcoala cu clasele I-VIII Ineu, elevii şi cadrele didactice au marcat împlinirea a 129 de ani de la naşterea marelui poet Octavian Goga.
Zilele trecute, pe 1 aprilie, la Şcoala cu clasele I-VIII Ineu, elevii şi cadrele didactice au marcat împlinirea a 129 de ani de la naşterea marelui poet Octavian Goga.
În Sala mică a Primăriei municipiului Beiuş a avut loc, recent, o conferinţă de presă în care a fost prezentat proiectul "Beiuş - oraş geotermal", în valoare de aproximativ 5 milioane de euro. La eveniment au participat primarul Adrian Domocoş, viceprimarul Gheorghe Costin, Mircea Boloş, manager de proiect, şi câţiva localnici.
Prin invitaţia lansată de Asociaţia Morăriţa, cincizeci de elevi de la Şcoala Popeşti şi Şcoala Bogei, însoţiţi de cadre didactice, au participat recent la a doua ediţie a proiectului privind stimularea interesului tinerilor liceeni pentru vizionarea spectacolelor de teatru, cât şi de cunoaştere a municipiului într-un mod educativ şi recreativ în acelaşi timp.
Eveniment inedit la Departamentul "Cariere" al Fabricii de ciment din Aleşd, unde s-a sărbătorit punerea în funcţiune a unei autobasculante gigant tip "Komatsu".
Un orădean şi trei timişoreni vor reprezenta România la concursul de coborâre de munte pe bicicletă organizat în Alpii francezi. Înainte de plecarea în Franţa, doi dintre bikeri vor face o demonstraţie şi un antrenament specific pe dealul Şomleu din Betfia, sâmbătă, 10 aprilie, de la ora 12.00.
Mai mulţi studenţi francofoni de la Universitatea din Oradea au participat sâmbătă, sub Pasajul Vulturul Negru, la Centrul Franco-Român, la prima ediţie a evenimentului intitulat sugestiv "Seara filmului francez".
Până în 6 aprilie, inclusiv, evreii din întreaga lume sărbătoresc Pesachul - Paştele evreiesc sau ''Sărbătoarea Libertăţii'', eveniment care marchează eliberarea poporului evreu din robia egipteană şi formarea sa ca o naţiune bine definită din punct de vedere religios, prin primirea Legilor după care trebuie să se organizeze şi să existe.
Zona Metropolitană Oradea a fost, zilele trecute, gazda unui nou eveniment în cadrul proiectului "Pregătirea investiţiilor strategice pentru dezvoltarea unei infrastructuri integrate de transport rutier la nivelul polilor urbani Oradea-Debreţin". La consultarea publică organizată în Sala Mare a Primăriei Oradea au fost prezenţi, pe lângă coordonatorii români ai proiectului, şi reprezentanţii Primăriei din Debreţin.
