Calendar ortodox: Sf. Ier. Mc. Teodosie de M-rea Brazi; Sf. Sfinţit Mc. Foca; Sf. Mc. Isaac; Sf. Martin

Calendar greco-catolic: Sf. Foca


REMEMBER

Ziua europeană fără maşini.

Ziua naţională a Republicii Mali.

1326 - Cea mai veche menţiune de înnobilare a unui cneaz român de către regele Ungariei, Carol I Robert d'Anjou (1308-1342). Acesta i-a dăruit lui Stanislau, cneaz din Maramureş, pentru serviciile sale, moşia Zurduc (Bârsana, judeţul Maramureş).

1831 - S-a născut Grigore Cobălcescu, geolog şi paleontolog, membru titular al Academiei Române. (m. 1892)

1857 - Au început lucrările Adunării ad-hoc a Moldovei, convocate prin hotărârea Congresului de pace de la Paris (13/25 febr.-18/30 mart. 1856)

1873 - S-a născut matematicianul Dimitrie Pompeiu, membru al Academiei Române. (m. 1954)

1888 - S-a născut pictorul Dumitru Ghiaţă. (m. 1972)

1904 - S-a născut Nicolae Argintescu-Amza, critic de artă, eseist şi traducător. (m. 1973)

1904 - Cursă automobilistică, organizată de ACR, pe traseul Bucureşti-Giurgiu-Bucureşti, una din primele din ţara noastră şi din această parte a Europei. Competiţia a fost câştigată de George Valentin Bibescu, care a obţinut cea mai mare viteză de până la

acea dată în Europa, într-o cursă pe şoselele publice, cu un autoturism Mercedes de 40 CP.

1914 - S-a născut prozatoarea Alice Botez. (m. 1985)

1920 - S-a născut George Zarnea, medic şi biolog, membru titular al Academiei Române (1994).

1929 - S-a născut Dinu Cocea, regizor şi scenarist.

1943 - S-a născut Ionel Valentin Vlad, inginer şi fizician, membru titular (2009) al Academiei Române.

1958 - Premiera, la Opera Română din Bucureşti, a tragediei "Oedipe", de George Enescu, după ce premiera absolută a lucrării a avut loc la 13 martie 1936, la Opera Mare din Paris.

1968 - S-a născut Mihai Răzvan Ungureanu, istoric şi diplomat, director al Serviciului de Informaţii Externe (validat de Parlament la 5 dec. 2007); reprezentant special al României la Iniţiativa de Cooperare în Sud-Estul Europei (SECI), cu sediul la Viena (feb. 2007 - dec. 2007), ministru de Externe al României în perioada 2004 - 4 feb. 2007.

2005 - La cinema Studio a fost proiectat, în premieră, filmul "Moartea domnului Lăzărescu", în regia lui Cristi Puiu, premiat la Festivalul de la Cannes.


 PROGRAM FILME CINEMA PALACE

 

A Simple Favor 2D N15

 

Vineri: orele 13.15; 17.25; 19.40; 21.55;

Sâmbătă-Duminică: orele: 17.25; 19.40; 21.55;

Luni-Marți: orele 13.15; 17.25; 19.40; 21.55;

Miercuri: orele 17.25; 21.40;

Joi: orele 13.15; 17.25; 21.40;

Sâmbătă-Duminică: ora 12.55;

Miercuri: ora 12.55;

 

Alpha 3D AP12

Vineri-Marți: orele 19.45; 21.35;

 

Hell Fest 2D AVANPREMIERĂ IM 18

Joi: orele 21.10; 22.50;

 

Luis & the Aliens DUB 3D AG

Vineri: orele 12.20; 16.00;

Sâmbătă: orele 10.25; 16.00;

Duminică: orele 10.30; 12.10; 16.00;

Luni-Marți: orele 12.20; 16.00;

Miercuri: orele 10.30; 12.10; 16.00;

Joi: ora 12.20; 16.00;

 

Luis & the Aliens DUB HUN 3D AG

Vineri-Joi: ora 14.45;

 

Momo 2D AG

Sâmbătă-Duminică: ora 11.50;

Miercuri: ora 11.50;

Vineri: ora 13.30;

Luni-Marți: ora 13.30;

Joi: ora 13.30;

 

Night School 2D AVANPREMIERĂ AP12

Miercuri-Joi: orele 20.10; 22.15;

 

Norm of the North 2: Keys to the Kingdom DUB 2D AG

Sâmbătă-Duminică: ora 10.40;

Miercuri: ora 10.40;

 

Peppermint 2D PREMIERĂ N15

Vineri: orele 12.30; 14.25; 16.25; 18.25; 20.25; 22.25;

Sâmbătă-Duminică: orele 12.25; 14.25; 16.25; 18.25; 20.25; 22.25;

Luni-Marți: orele 12.30; 14.25; 16.25; 18.25; 20.25; 22.25;

Miercuri: orele 12.25; 14.25; 16.25; 18.25; 20.25; 22:25;

Joi: orele 12.30; 14.25; 16.25; 18.25; 20.25; 22.25;

Sâmbătă-Duminică: ora 10.55;

Miercur: orai 10.55;

 

Ploey - You Never Fly Alone DUB 3D PREMIERĂ AG

Vineri: orele 13.05; 16.30; 18.15;

Sâmbătă-Duminică: orele 11.20; 13.00; 16.30; 18.15;

Luni-Marți: orele 13.05; 16.30; 18.15;

Miercuri: orele 11.20; 13.00; 16.30;

Joi: orele 13.05; 16.30;

 

Povestea unui pierde-vara 2D PREMIERĂ AP12

Sâmbătă-Duminică: ora 13.30;

Miercuri: ora 13.30;

Vineri: orele 17.20; 19.15;

Sâmbătă-Duminică: orele 11.00; 17.20; 19.15;

Luni-Marți: orele 17.20; 19.15;

Miercuri: orele 11.00; 17.20; 19.15;

Joi: orele 17.20; 19.15;

 

The House with a Clock in Its Walls 2D AVANPREMIERĂ N15

Miercuri-Joi: ora 18.10;

Miercuri-Joi: ora 19.40;

 

The Meg 3D AP 12

Vineri-Joi: ora 13.55;

 

The Nun 2D N15

Vineri-Joi: orele 17.00; 18.55; 20.50; 22.40;

Vineri-Joi: ora 15.30;

 

The Predator 3D N15

Vineri-Marți: orele 20.00; 22.05;

Vineri-Joi: orele 12.50; 14.55;

Vineri-Luni: ora 17.45;

Miercuri-Joi: orele 17.45; 19.50; 21.55;

 

The Spy Who Dumped Me 2D N15

Vineri-Marți: orele 15.10; 21.10;

Miercuri: orele 15.10; 21.15;

Joi: ora 15.10;