La o săptămână după Sfintele Paşti, mâine, se sărbătoreşte Paştele blajinilor sau Paştele Mic, Paştele morţilor - cum se mai spune în unele localităţi. Sărbătoarea este un prilej deosebit de comemorare a morţilor, fiind o zi în care familiile se reunesc la cimitir, pentru a se bucura de Lumina Învierii, împreună cu cei dragi, plecaţi dintre noi.


