Cea mai bună tenismenă bihoreană a trecut de primul tur al calificărilor la Roland Garros.
Titlurile zilei
-
Strada Bajor Andor din cartierul Oncea - A fost turnat stratul de uzură
Primăria Municipiului Oradea informează că lucrările de modernizare a străzii Bajor Andor, din cartierul Oncea, au intrat într-una dintre etapele finale: în cursul zilei de marți, 23 iunie, a fost turnat stratul de uzură.
-
Disponibile gratuit în Oradea până la începutul anului 2027 - Adăposturi smart pentru biciclete
Primăria Municipiului Oradea extinde infrastructura destinată mobilității urbane durabile și pune la dispoziția bicicliștilor patru adăposturi inteligente pentru biciclete, care vor putea fi utilizate gratuit până la începutul anului 2027.
-
„Crăișorul” munților a fost omagiat la Oradea - Avram Iancu, 202 ani de la naștere
Ieri, în zi aleasă de sărbătoare, Avram Iancu a fost omagiat la Oradea, la împlinirea celor 202 ani de la naştere.
-
Copiii au descoperit povestea generalului Moșoiu - Vacanța la Muzeu
La Secţia Muzeul Oraşului Oradea, miercuri, 24 iunie, s-a desfășurat activitatea educațională „Vacanța la Muzeu”, adresată elevilor din clasele I-VIII.
-
Tragedie în Bihor - Un adolescent a murit înecat în Balta de la Șimian
O nouă tragedie a îndoliat județul Bihor în plin sezon estival. Un adolescent și-a pierdut viața după ce a intrat să se scalde într-o zonă neamenajată. Evenimentul readuce în atenție pericolele uriașe ale scăldatului în locuri neautorizate, pe fondul temperaturilor extreme din această perioadă.
-
Ambasador filipinez la Universitatea din Oradea - Perspective de colaborare academică
Universitatea din Oradea a primit luni, 22 iunie, vizita Excelenței Sale Noel Eusebio M. Servignon, ambasadorul Republicii Filipine în România.
Primăria Beiuș nu mai are contract cu propria firmă de salubritate!
Primarul Petru Mlendea-Căluș a propus consilierilor locali să aprobe Regulamentul de aplicare a taxei speciale de salubrizare în cazul prestațiilor de care beneficiază utilizatorii persoane fizice fără contract de prestări de servicii.
- 23 Mai 2018
- Citeste
Colegiul Naţional „Avram Iancu” Ştei - Ultimul sunet pentru „Nepoții Moțului”
Curtea din incinta Colegiului Naţional „Avram Iancu” Ştei a fost ieri, 23 mai, plină de elevi, profesori, colegi, părinţi, bunici, rude, dar și prieteni, care au dorit să fie alături de cei 99 absolvenţi, din cele patru clase terminale, la o zi aparte din viața lor,.
- 23 Mai 2018
- Citeste
Cozi kilometrice la ieşirea din ţară - Poliţist lovit de TIR
Un poliţist în vârstă de 25 de ani a fost accidentat, ieri, de un tir, în timp ce dirija circulaţia pe Şoseaua Borşului, unde o bandă a fost blocată de camioanele care aşteptau să iasă din ţară.
- 22 Mai 2018
- Citeste
Proiectul național de educație civică - Elevi gojdişti, consilieri pentru o zi
În perioada 18 – 20 mai, Fundația Friedrich Ebert România a desfășurat un proiect de educaţie civică intitulat „Joc de strategie: Politica locală”, la care au participat 35 de elevi de la Colegiul Naţional „Emanuil Gojdu”.
- 22 Mai 2018
- Citeste
Centrele Multifuncționale se deschid pentru comunitate - În sprijinul persoanelor vulnerabile
La sediul Direcţiei de Asistenţă Socială Oradea, zilele acestea, a avut loc o întâlnire cu furnizorii privaţi de servicii sociale.
- 22 Mai 2018
- Citeste
Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare, la Şcoala Dacia - Specialiștii APM Bihor, în mijlocul elevilor
Elevii clasei a II-a C de la Școala Gimnazială Dacia din Oradea, înv. Mirela Toth, au participat, ieri, la o „lecție” interesantă despre păsările migratoare, „predată” de biologul Dorina Radoveț.
- 22 Mai 2018
- Citeste
„Prietenii pompierilor” şi „Cu viaţa mea apăr viaţa” - Elevi în competiţii şcolare
14 echipe de elevi au participat, ieri, pe baza sportivă a Liceului cu Program Sportiv Oradea, la faza judeţeană a competiţiilor şcolare „Prietenii pompierilor” şi „Cu viaţa mea apăr viaţa”.
- 22 Mai 2018
- Citeste
Ziua Porţilor Deschise la CET
Joi, 24 mai 2018, între orele 10.00-20.00, Termoficare Oradea organizează o nouă ediţie a „Zilei Porților Deschise - CET Oradea 2018.
- 22 Mai 2018
- Citeste
Beiuș Gropi de... „utilitate publică”!
Edilul Binșului, Petru Mlendea-Căluș, vorbește-n stânga și-n dreapta de orașul geotermal și chiar visează la transformarea urbei în „stațiune balneară și turistică”.
- 22 Mai 2018
- Citeste


