Campania "Stop violenţei", organizată de Inspectoratul de Poliţie al judeţului Bihor şi Uniunea Femeilor Bihor, a ajuns la final, specialiştii care au luat parte la activităţile derulate în cursul acestei săptămâni declarându-se mulţumiţi de interesul de care au dat dovadă bihorenii faţă de prevenirea acestui fenomen. Scopul campaniei a fost prevenirea şi combaterea violenţei, prin conştientizarea populaţiei asupra cauzelor şi condiţiilor ce favorizează violenţa. În acest sens, specialiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii şi poliţişti de proximitate, alături de reprezentanţii Uniunii Femeilor Bihor, au organizat săptămâna aceasta mai multe întâlniri cu cetăţenii, colocvii cu elevii în unităţile de învăţământ, campanii stradale de informare a opiniei publice, concursuri, prezentare de filme documentare, distribuire de materiale educativ-preventive, vizionarea unor piese de teatru, fiind difuzate spoturi audio-video în marile centre comerciale şi în mijloacele de transport în comun. Printre temele care au fost abordate în cursul întâlnirilor desfăşurate în instituţiile de învăţământ se numără: "Agresivitatea prin cuvânt", "Gestul care răneşte", "Alternative pentru violenţă", "Violenţa intrafamilială - cauze, condiţii, forme de manifestare" sau "Forme de manifestare a traficului de fiinţe umane". De asemenea, cu sprijinul voluntarilor au fost distribuite în locurile publice o mie de materiale educativ-preventive, cu recomandări privind măsuri de autoprotecţie şi sfaturi pentru sensibilizarea şi conştientizarea cetăţenilor urbei.