Independent, inteligent... Impertinent!
Săptămâna nebunilor. Pseudo-cronică. * Luni. Atât de previzibil, din păcate, conducătorii Jandarmeriei, cei implicați în reprimarea violentă a protestelor din 10 august 2018, au fost achitați de Justiție. Ca de obicei, victimele s-au bătut singure... „Sistemul” își vede de treabă și sub președinția lui Nicușor. În situația asta, te-ai așteptat ca #reziștii să iasă în stradă, să scuture iar Justiția, instituțiile de forță, Președinția sau Jandarmeria. Dar, cum să facă una ca asta, când acum sunt la butoane?! Așa butoane, așa putere! Poate că butoanele lor sunt false, iar jocurile se fac în altă parte... * Marți. Veștea rea! Până să-i vadă echipa și programul, UDMR și USR au anunțat că nu votează guvernul Veștea. De jenă, probabil. În lipsă de alți susținători, premierul desemnat a declarat că acceptă și voturi din tabăra suveranistă. Un fel de „Fă-te frate cu dracu...”. Și dup-aia? După aia „Adio, Europa!” * De la Adrian Veștea n-ai ce să te aștepți. Ăsta are aerul unui vătaf pe care nu-l încap hainele de atâtea ifose, dar te miri că lui Nicușor nu-i crapă obrazul de rușine. Asta să îi fie noua meritocrație? * Apropo de Veștea și aerele sale. Se vede de la o poștă că premierul desemnat e un oportunist sadea. Neam de neamul lui n-avea nicio șansă să conducă o țară și acum, dacă s-a ivit ocazia, a trădat și n-o lasă să-i scape nici mort. „Mai bine mort, decât...” penelist?! Întrebarea-i cine i-a „livrat” lui Nicușor acest os de șarpe: camarila, serviciile, gruparea pesedistă din PNL? * Miercuri. POT a fost primul partid care și-a anunțat public susținerea pentru Adrian Veștea. Mă rog, noi știm, ei atâta POT. Un liberal adevărat s-ar simți cel puțin jenat de un asemenea sprijin. * De data asta, președintele a greșit rezolvarea. Cât o fi el de matematician, Nicușor Dan a socotit prost. Cu Veștea o să-i dea pe minus. Minus un nou mandat! Îl înjură deja oamenii pe la mitinguri suspect de bine și de „spontan” organizate. Președintele să zică mersi, dacă nu e suspendat. (Vă imaginați că AUR și PNL ar pune umărul la demiterea lui Nicușor Dan?) Cum tu, președinte cu pretenții de pro-occidental, să încerci să rupi un partid și încă unul care te-a susținut ca să ajungi la Cotroceni?! Cum să decazi atât încât, tu președintele pro-occidental, să deschizi ușa inamicilor democrației, la schimb pentru susținerea „guvernului tău”?! La ce ne mai putem aștepta din partea d-lui Dan, să dea mâna cu tov. Putin?! Atât de jos, atât de repede... Și pentru ce? *
PNL aripa liberală
Replica PNL la amestecul președintelui în „treburili interni” a fost viguroasă. Este pentru prima dată în istoria PNL din ultimii ani când, confruntat cu o astfel de criză, partidul nu s-a rupt. Și, ținând cont de istoria liberalilor, asta e deja ceva! Grupul „pesedist” s-a autoexclus, iar partidul rămâne laolaltă. Oare cum ar fi arătat istoria României recente, fără: aripi, facțiuni și disidențe liberale? Atitudinea dură a „grupului Bolojan” și slăbiciunea adversarilor, care au dovedit încă o dată că nu știu cu ce berbec au de-a face, fac din PNL, dacă nu un partid la putere, măcar o redutabilă forță de opoziție. * Vă puteți imagina ceva mai jenant decât faptul că ăi mai negri suveraniști voiau să-l susțină pe Veștea? Veștea, ăla care nu-i destul de bun nici pentru Șoșo. * Se poate! Este „exilul” promis de Ponta echipei: Predoiu, Gorghiu, Thuma... Ponta și grupul lui de „Uniți” și-ar putea adăuga, fără să clipească și fără să roșească, sintagma de partid traseist-liber-schimbist. Dar, ce minune!, atât de micul Titulescu, ar fi putut avea, de mâine: miniștri, președinți de Consilii Județene, primari, poate chiar premier! Din mic, în... nimic. * Miercuri. Când premierul desemnat a anunțat că mizează pe voturile „patrioților”, s-au auzit voci care spuneau că Nicușor Dan ar trebui să anuleze decretul prin care l-a desemnat pe Adrian Veștea să facă guvernul. Asta da, ar fi o dovadă de caracter. De tărie de caracter! Ori, e tot mai evident, președintele nostru e un om slab. Favorizat de conjunctură și, poate, nu doar de ea, Nicușor Dan și-a atins maximul de potențial. Acum, depășit de situație, joacă cum îi cântă „alții”... * Dar, viața merge înainte! Se face politică și în afara jocurilor guvernării. Piedone jr. a fost exclus din partid. PUSL zice că, primarul Sectorului 5, Vlad Popescu nu a pus umărul la activitățile partidului. O dată cu el și-au pierdut calitatea de colegi ai „Varanului” și alți consilieri de București. Între timp, conducerea partidului vorbește despre „restructurarea” formațiunii politice. La noi lozinca e: nicio restructurare fără demolare! *
Altu` la rând!
Pe la mijlocul săptămânii, Bolo a decis să iasă tare pe contraatac. A învățat și liderul PNL ceva din povestea cu nominalizarea lui Veștea. Sigur, duminică dimineața, cel puțin pentru o clipă, și durul Ilie s-a văzut pe năsălie. Acum liberalii, useriștii și udemeriștii, pregătesc ei o propunere de guvern minoritar. „Să stea la rând!”, s-ar fi auzit de la Cotroceni. Ca să demonstreze că e și el bărbat, consecvent cu sine, Nicușor Dan ar vrea să-l propună, mai întâi, pe Sorin Grindeanu. * Primarul comunei mureșene Sânger, Vasile Grec, și-a pierdut mandatul. I-a fost luat consăteni, prin referendum. Fostului edil i s-a reproșat „comportamentul neadecvat față de cetățeni”. Deci, se poate! Dați-le un șut în spate! * Joi. Fostul președinte Băsescu spune că, blocându-și propriul coleg de partid să facă guvernul, Ilie Bolojan „acționează împotriva interesului național”. Da, atunci în interesul cui lucrează Bolo; al său personal, al partidului?! * A doua zi după ce s-a lăudat că-și trece guvernul, lui Veștea nu-i mai ieșeau calculele. Matematicianul de la Cotroceni părea că l-a uitat. Până și „Uniții” lui Ponta au zis că se mai gândesc. Dramă! Ponta, care se și văzuse vicepremier, și-a luat-o! Și, ca și cum asta nu ar fi fost destul, imitând manevrele PNL, PSD a anunțat că va decide „duminică după-masa”, precum se exprima Grindeanu, dacă susține sau nu guvernul. Dar ce va fi Veștea duminică pe seară?! Dacă e după Ilie Bolojan, un simplu particular sau, mai clar, un fost membru PNL, exclus din partid. S-ar putea zice că până și pesediștii l-au trădat pe premierul desemnat. * Tot joi, calculele hârtiei arătau că soarta guvernului Veștea e la mâna AUR. Acum e acum! Hai, să-i vedem pe cei mai bravi români, vor cu adevărat anticipate?! * Unii nu... Mohammad Murad (deputat AUR, dacă nu știați, adică român verde, de-al nostru!) a spart blocada partidului și a anunțat că el e dispus să-l voteze pe Adrian Veștea. Cu condiția ca premierul desemnat să-i promită că va face ceva pentru ca românii să aibă o viață mai bună.. Ce să vezi?! La ce se gândește libianul?! Ăsta e mai patriot decât „patrioții” noștri, care se gândesc numai la ei! * Alte vești bune: instanța a decis că Prințul Paul merge la pușcărie. Sigur, era o instanță franceză... (D)osul domnesc fugise din țară ca să scape de cei trei ani și patru luni încasați în „Afacerea Ferma Băneasa”. Acu, nu are încotro, se va reîntoarce în patrie, cu „gardă de onoare”. Dacă era băiat cuminte, prințul, aproape octogenar, ar fi fost liber deja. *
Sfânta Vineri...
Veștea zilei, Veștea candidează la conducerea PNL, adică îl provoacă pe „ayatolahul” Bolojan. Reducând puțin lucrurile, la liberali treaba stătea cam așa: o tabără, cea antipesedistă, refuză orice compromisuri, chiar de-ar fi să treacă în opoziție, ceilalți, „pesediștii” din PNL, vor să rămână la guvernare, zic că fără PSD nu se poate și sunt gata să plătească prețul umilinței, în slujba „interesului național”, desigur. În partid tensiunea era la cote paroxistice. * Să nu uităm că a fost și ziua coincidențelor... lungi. Suspect de lungi, adică de multe, ar spune unii. Mâna dreaptă a lui Ilie Bolojan, primarul Bucureștilor, Ciprian Ciucu, a fost pus sub acuzație de DNA. CORUPȚIE! Înalta Curte a validat verdictul de incompatibilitate în funcție pus de Curtea Supremă primarului Timișoarei, președintele USR, Dominic Fritz. Dar, asta nu e tot. Sesizat de 16 liberali din aripa pesedistă, Tribunalul Ilfov a decis - pe loc! - că atât excluderea lor din partid (care nici nu avusese loc încă!), cât și votul imperativ, impus parlamentarilor PNL în cazul învestirii guvernului Veștea (ipotetic și ăsta!) sunt ilegale. Instanțele românești au ajuns un fel de baba Vanga și ne vorbesc despre viitor! Ba, mai și decid! Uite așa, am ajuns de la „Neam unit”, la ne-am belit! * În tot acest timp, Cătălin Predoiu și-a descoperit, după ce a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte al PNL, preocupări de geopolitică, strategii energetice continentale etc. Să fie el cea de a treia opțiune a președintelui? Dacă nici lui Adrian Veștea nu-i ies calculele, o să asistăm la un: „Dragă, Adi...”?! Întrebarea e când. * Vineri, Șoșo a anunțat că e gata să preia șefia guvernului. Na, căpătați ce meritați! * Ce-a vrut să spună președintele? N-a avut Nicușor altceva mai bun de lucru decât să dea apă de bătut în piuă televiziunilor de profil, pentru două zile la rând. „Guvernul nu trebuia să cadă”, atât a zis dl. Dan și să vedeți interpretări: semnale, regrete, trădări? Unii se așteptau deja ca, după tipic, duminică de dimineață, la cafea, să ne fie servit un alt premier. Și când te gândești că bietul Nicușor n-a făcut decât să dea glas exasperării sale față de criza guvernamentală! Una, aparent, fără nicio ieșire onorabilă, la care și el a contribuit. A obosit săracul! Nu s-ar putea pensiona oare? De boală! De boala puterii și de gura muierii. * Lovitură de teatru, Veștea nu mai candidează la conducerea PNL. Mimozu! Cică nu vrea să fie parte a acestui „simulacru de democrație”. Dar la putere s-ar fi cocoțat? Democratic. Curat democratic! Slabă strategie, fără pic de imaginație. Avea un atu, dar n-a îndrăznit să-l joace. E gata, terminat... înainte de mandat. * Asta însă nu l-a oprit pe președintele PNL să-și consolideze și mai mult pozițiile. Liderii partidului au decis să reducă echipa de conducere de la vârf. Ca, pe viitor, Ilie Bolojan să fie scutit de trădări, precum cea pusă la cale de Veștea Thuma & comp., va conduce partidul secondat de doar doi locotenenți. Asta înseamnă mai multă putere pentru președinte și centralizarea deciziei. Liberalism, frate, pă pită! * Cum ziceam, Veștea e terminat. Din clipa în care el și gașca lui au decis să nu participe la Congresul PNL s-au dat singuri afară. Congresul n-a fost decât un marș triumfal pentru Ilie Bolojan. Cu victimele de rigoare, desigur: Veștea, Thuma, Gorghiu, Rareș Bogdan... Uitați-i! Chiar dacă, zilele astea, președintele nu vine cu o altă propunere de premier și chiar dacă, prin minune, guvernul Veștea devine realitate, pesedeliberalii tot istorie vor fi. Are și politica nebănuitele ei căi. *
România Vește(a)dă



Comentarii
Nu există nici un comentariu.