Trăim, din nou, decenii de împliniri măreţe?!
Deşi Consiliul Judeţean Bihor are propriul Monitor Oficial, finanţat din bani publici, iar Consiliul Local Oradea îi calcă apăsat pe urme, mimând o procedură de achiziţie publică al cărei câştigător se cunoştea apriori, câtă vreme caietul de sarcini a fost "măsluit" după chipul şi asemănarea lui, mai-marii acestor instituţii s-or fi gândit că nu le-ar prisosi nişte articole elogioase, care să le mai gâdile puţin orgoliile destul de rănite în ultima perioadă de timp. Dar nu în propriile "monitoare", că prea ar mirosi a laudă de sine, ci într-un ditamai supliment de opt pagini color, editat şi distribuit în 22.000 de exemplare împreună cu tirajul de vineri, 23 septembrie, al Evenimentului Zilei, ediţia de Transilvania.
Dorind, probabil, să reamintească cine are pâinea şi cuţitul în judeţ şi municipiu, Alexandru Kiss (preşedintele Consiliului Judeţean Bihor) şi Petru Filip (primarul municipiului Oradea) şi-au rezervat spaţii generoase atât pentru "texte", cât şi pentru propriile imagini, celorlalţi subordonaţi, viceprimarii Biro şi Groza, fiindu-le alocate doar câte un colţişor de pagină. Trecând peste faptul că bihoreanul, în general, şi orădeanul, în mod special, e sătul de atâtea gogoşi câte a înghiţit, cu precădere în ultima perioadă, mai multe proiecte ce au fost aprig contestate atât de către mass-media, cât şi de către opinia publică nu numai că au fost prezentate ca lăudabile realizări, dar mai conţin şi crunte neadevăruri. Astfel, aflăm chiar din pagina doi a suplimentului că municipalitatea orădeană a contractat de la BCR suma de 1000 de miliarde lei ce va fi "canalizată" spre modernizarea a 139 de străzi, deşi, iniţial, mass-media locală a fost alimentată cu informaţia că nu mai puţin 170 de artere din Oradea vor fi cuprinse în proiectul respectiv, creditat cu doar 800 miliarde lei. Aşadar, cu toate că numărul străzilor a scăzut, suma necesară reabilitării acestora creşte pe zi ce trece. Apoi, culmea tupeului, după ce tot mass-media locală a dezumflat gogoaşa acordării "Diplomei europeane" la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei, şefii executivului orădean agită în continuare acest pseudo-trofeu, etalându-l fără scrupule cu o voluptate demnă de o cauză mai bună.
Un alt articol care sfidează pur şi simplu orădeanul de rând este cel care reia povestea salubrizării ecologice. Astfel, suntem informaţi cu lux de amănunte despre proiectul de realizare a unei halde ecologice la standarde europene, despre cele 14 milioane de euro îngropate în noua haldă de gunoi în schimbul serviciilor mai bune şi tarifelor rezonabile de care vor beneficia orădenii. Reprezentanţii Primăriei care oferă detalii despre acest subiect sunt loviţi, însă, de o gravă amnezie, având în vedere că au uitat să amintească şi de procesul ce se derulează în prezent pe rolul instanţei de contencios administrativ, având ca măr al discordiei tocmai acele tarife pe care reprezentanţii municipalităţii le consideră atât de... la îndemâna oricui. Mai lipsea să fie cuprins în sumar şi un "laudatio" al "afacerii" tramvaielor second-hand, care, la rândul ei, a ajuns să fie atacată de Prefectura Bihor la aceeaşi instanţă de contencios administrativ tocmai pe motive de... (i)legalitate. Colac peste pupăză, spaţiul publicitar alocat Primăriei municipiului culminează cu un articol melodramatic în care este evocată personalitatea omului şi primarului Petru Filip.
Eşecuri "notabile", la rang de proiecte de anvergură
De la fel de puţină "modestie" dă dovadă şi preşedintele Consiliului Judeţean Bihor, care, în loc să-şi prezinte demisia de onoare, aşa cum a promis, dacă proiectul privind construirea zgârie-norilor pentru tineri dă chix, mai are curajul să scoată de la naftalină aceste ambiţii aberante şi să bată câmpii pe seama lor. O altă gogoaşă vârâtă pe gâtul orădenilor este parcul de distracţii "Aquapark", care va rămâne o simplă utopie, dacă nu vor interveni anumite interese private la mijloc. Deoarece, aşa cum însuşi Alexandru Kiss recunoaşte, când este vorba de interese economice, politicul trece în planul secund. Numai că domnia sa o fi omis să precizeze un mic amănunt: este vorba de interese economice private.
Aşa cum era de aşteptat, în cadrul conferinţei de presă ce a avut loc ieri la Primăria Oradea, chestionaţi în legătură de sursa de finanţare a "gazetei de perete", reprezentanţii Primăriei au încercat să dea bir cu fugiţii, trântind printre dinţi următoarea replică: "Nu a fost tipărită din bani publici". Mai tranşant, comunicatorul Consiliului Judeţean ne-a informat sec că instituţia pe care o slujeşte "nu a finanţat editarea suplimentului apărut în Evenimentul Zilei". Probabil că nota de plată o vor achita funcţionarii publici ai celor două instituţii, care vor pune mână de la mână pentru a încropi "cheta" de vreo sută de milioane aruncate pe apa sâmbetei într-o tristă zi de vineri...



Comentarii
Nu există nici un comentariu.