Prin serviciul de administrare a parcărilor, cu sediul în str. Independenţei nr. 11, Primăria a trecut cu spor la instituirea "stării de asediu" asupra tuturor străzilor din perimetrul centrului oraşului, revendicându-şi dreptul de a trage nişte foloase băneşti în dispreţul locuitorilor, proprietari de autoturisme, cu domiciliul în străzile Independenţei, Alecsandri, Traian Moşoiu etc. Aşa au apărut acele tăbliţe cu "parcare cu plată", plantate şi în faţa clădirilor cu intrare auto, ai căror locatari îşi parchează maşinile în curtea imobilelor în care locuiesc. Iar dacă la intrare şi ieşire ai surpriza să fie parcată câte o maşină - în faţa porţii - eşti blocat până apare şoferul cu pricina să elibereze intrarea în curte. De aici apar nervi şi discuţii, pentru că şoferii care parchează nu mai sunt atenţi la tăbliţa "Atenţie, nu opriţi, intrare auto!". Cum s-a permis ca toate marginile de trotuare să fie monopolizate de către Primărie, dar mai ales str. Independenţei, care are liniile de tramvai în toate direcţiile, plus maşini şi autobuze, autocare? Mai mult, e şi stradă cu "sens unic". Ar fi cazul ca fluxul zilnic de pe această stradă să fie monitorizat cel puţin zece zile, de dimineaţa până seara, să se convingă şi autorităţile care este situaţia. Am insistat asupra str. Independenţei, deoarece pe această arteră s-a amenajat o parcare în spatele statuii lui M.Eminescu şi ar fi normal ca aceasta să fie folosită. Cei care o păstoresc pot observa că în timp ce pe lângă trotuare maşinile stau ca sardelele, în această parcare, special amenajată, abia că se mai rătăcesc câteva maşini, camioane, autobuze, autocare, o ghenă mare, mereu plină cu gunoi, şi două "faimoase" WC-uri mobile vopsite în alb şi roşu. Am scris aceste rânduri şi mă adresez dvs., în numele locatarilor din acest perimetru, că ne-am ales cu parcare pe lângă trotuare şi, bineînţeles, cu mizerie, pentru că, fiind mereu aglomeraţie, gunoiul rămâne cu zilele, fără să se sesizeze cei cu măturatul şi transportul gunoaielor. Aşteptăm reacţia celor care ar fi cazul să se sesizeze, cu toţii suntem plătitori de "n" taxe şi impozite, să se gospodărească aceşti bani judicios, nu pe bazin olimpic, stadion de fotbal etc. şi mai puţin să fim obligaţi să suportăm nişte situaţii ce aproape zilnic le întâmpinăm.