Deputaţii au adoptat, în şedinţa de ieri, o propunere legislativă a Partidului Democrat-Liberal şi Partidului Social Democrat care prevede creşterea punctului de pensie a celor încadraţi în grupele unu şi doi de muncă de la 1 ianuarie 2009.

Legea prevede o creştere de 50% a punctului de pensie pentru cei încadraţi în grupa întâi de muncă şi reducerea cu 50% a vârstei de pensionare - la un an de muncă se reduce vârsta de pensionare cu şase luni - şi o creştere de 25% a punctului de pensie pentru cei din grupa doi de muncă, precum şi o reducere a vârstei de pensionare cu 25% - la un an de muncă se reduce vârsta de pensionare cu trei luni. Potrivit legii adoptate de deputaţi, pensiile majorate ar trebui acordate de la 1 ianuarie 2009. Guvernul a aprobat, pe 27 august, majorarea punctului de pensie în avans pentru toate categoriile de pensionari, de la 1 octombrie 2008. Guvernul a aprobat şi un al doilea proiect de ordonanţă potrivit căruia persoanele încadrate în grupele I şi II de muncă vor beneficia, din octombrie, de un număr suplimentar de puncte la calcularea pensiilor.