Echipele din Primera Division, Espanol Barcelona şi Real Sociedad, îl au în "vizor", pentru un eventual transfer, pe internaţionalul român Claudiu Niculescu (foto). Spaniolii speră să-i convingă pe acţionarii "câinilor roşii" să-i dea drumul atacantului, ambele echipe fiind dispuse să plătească aproximativ 800.000 de euro. Cristi Borcea le-a transmis ofertanţilor că nu va lua în considerare nicio propunere, pentru un transfer peste hotare a vreunui jucător de la noua campioană a României, până pe 3 august, când se va afla adversara bucureştenilor din turul III preliminar al Champions League. Real Sociedad l-a vrut şi în iarnă pe fotbalist, însă şi atunci s-a lovit de refuzul şefilor dinamovişti, deşi bascii ofereau un milion de euro. Se pare că Dinamo are oferte şi pentru alţi jucători aflaţi în lotul care a câştigat campionatul, numele vehiculate cel mai des fiind cele ale portarului Bogdan Lobonţ, ale fundaşilor Radu Ştefan şi Pulhac şi ale mijlocaşilor Adrian Cristea şi Cătălin Munteanu.