Un drum din Oradea a ajuns motiv de dispută între un preot ortodox şi vecinii din cartier, după ce reprezentantul Bisericii a închis pur şi simplu drumul de acces al oamenilor spre strada vecină. Unii dintre cei care locuiesc pe str. Thomas Morus spun că drumul există de când se ştiu ei, alţii susţin însă că nici măcar nu poate fi vorba de un drum, ci doar de o cărăruie, ce s-a format de-a lungul timpului. Neînţelegerile dintre preotul ortodox Miron Erdei şi vecinii din cartier durează de mai multă vreme. În urmă cu doi ani, reprezentantul Bisericii a închis pentru prima dată drumul şi oamenii au rămas fără acces spre străzile vecine. În urma unei reclamaţii depuse la Primărie, preotul a fost nevoit să dărâme gardul şi să redeschidă drumul pe motiv că nu avea autorizaţiile necesare pentru ridicarea unui gard de-a latul drumului. Între timp, însă, acesta a reuşit să obţină dovada că drumul trece peste proprietatea parohiei. "Acest teren aparţine Bisericii şi nu înţeleg motivul pentru care oamenii se revoltă. Ei cred că vor forţa mâna legii, trecând peste faptul că există chiar şi o hotărâre de consiliu care ne dă câştig de cauză. De fapt, la mijloc sunt nişte neo-protestanţi, care nu m-au contactat niciodată pentru a le arăta documentele pe care le deţin. Mai mult, aceştia locuiesc pe o stradă din vecinătatea bisericii, dar nu sunt direct afectaţi de închiderea drumului", ne-a declarat părintele Miron Erdei. Pe vremuri, locul unde se află acum biserica era parc pentru copiii din zonă şi terenul aparţinea cooperaţiei. Între timp, proprietar a devenit biserica. Bătrânii îşi amintesc însă că drumul cu pricina există de când se ştiu. Reprezentanţii Primăriei spun că, în ultimii doi ani, s-a rezolvat situaţia juridică a terenului şi că proprietar este acum acum doar Biserica, iar autorizaţiile necesare construcţiilor există. De asemenea, aceştia au precizat că, din punct de vedere juridic, drumul nu există, ci este doar o cale care s-a format în timp pe un teren nefolosit de proprietar.