Consiliul Superior al Magistraturii, prin Institutul Naţional al Magistraturii, organizează, în Bucureşti, la 17 decembrie 2005, un nou concurs de admitere în magistratură, pentru ocuparea a 70 de posturi vacante de judecător, la judecătorii, şi 150 de posturi vacante de procuror, la parchetele de pe lângă judecătorii. Concursul este cel de-al treilea organizat în acest an de CSM, după ce, în urma celorlalte sesiuni de admitere, numărul celor care au fost declaraţi admişi a fost foarte mic. Înscrierea candidaţilor la concurs se face la tribunalul din judeţul de domiciliu, respectiv la parchetul de pe lângă acesta, în perioada 20 octombrie - 10 noiembrie. La concurs se pot înscrie absolvenţii facultăţilor de drept, cu o vechime în specialitate de cel puţin cinci ani în funcţiile prevăzute de lege, la data susţinerii concursului. Examinarea candidaţilor se va face prin susţinerea unei probe scrise de verificare a cunoştinţelor teoretice şi practice, la drept civil, penal, procesual civil etc., candidaţii fiind obligaţi să achite o taxă de înscriere în valoare de 350 RON. În acest an, dintre candidaţii bihoreni la concursurile de admitere în INM, doar unul singur a fost declarat admis după ce a obţinut nota minimă, 7.00. Cei care vor intra în magistratură vor urma cursurile INM timp de doi ani, după care vor susţine un nou examen, de absolvire, în funcţie de media obţinută urmând a ocupa unul dintre locurile de procuror sau judecător.