Elevii orădeni, instruiţi împotriva violenţei
Ieri, în cadrul Şcolii cu clasele I-VIII "Ion Bogdan", din Oradea, specialiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii şi ai Poliţiei de Proximitate, din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Bihor, în colaborare cu specialişti din cadrul Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Bihor şi Uniunea Femeilor Bihor şi cadrele didactice din cadrul Şcolii "Ion Bogdan", din Oradea, au dezbătut, în prezenţa a peste 40 de elevi, problema violenţei şi metodele de contracarare a acesteia. Astfel, timp de o oră, mai mulţi elevi şi cadre didactice au luat parte la un nou seminar pe această temă. Subiectele atinse au fost violenţa în general, caracteristici, cauze, prevenire, violenţa în şcoli, precum şi violenţa în familie. Întâlnirea a fost de tip interactiv, elevii fiind foarte interesaţi de speţele din domeniu, pe care le-au prezentat specialiştii prezenţi. Elevii au fost interesaţi şi de activitatea Poliţiei de Proximitate. "Elevii trebuie să ştie că violenţa poate fi prevenită. Dacă nu o vor face, atunci vor suporta consecinţele actelor săvârşite", a precizat Ana Pop, şef serviciu probaţiune de pe lângă Tribunalul Bihor.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.