În sfârşit, după ani de aşteptări, iată că în Monitorul Oficial nr. 531 din 14 iunie a.c. a fost publicată Legea nr. 205/26 mai 2004 privind protecţia animalelor! De acum, cei care manifestă cruzime faţă de animale se pot aştepta la sancţiuni în consecinţă! Astfel, prin deţinător de animale se înţelege proprietarul, persoana care deţine cu orice titlu valabil, precum şi orice persoană fizică sau juridică în îngrijirea căreia se află animalul. Deţinătorii de animale au obligaţia de a asigura aplicarea normelor sanitare veterinare şi de zooigienă privind adăpostirea, hrănirea, îngrijirea, reproducţia, exploatarea, precum şi a celor referitoare la protecţia şi bunăstarea animalelor. De asemenea, ei au obligaţia de a avea un comportament lipsit de brutalitate faţă de acestea, de a asigura condiţiile elementare necesare scopului pentru care sunt crescute, precum şi de a nu le părăsi sau izgoni. Obligaţi mai sunt deţinătorii de animale să le asigure un adăpost corespunzător, hrană şi apă suficiente, posibilitatea de mişcare suficientă, îngrijire şi atenţie. Legea nr. 205 interzice deţinătorii de animale să aplice tratamente rele, precum: lovirea, schingiuirea şi alte asemenea cruzimi. Precizăm că prin cruzime faţă de animale se înţelege: omorârea animalelor, din perversitate, practicarea tirului pe animale domestice sau captive, organizarea de lupte între animale sau cu animale, folosirea de animale vii pentru dresajul câinilor sau pentru a le controla agresivitatea, abandonarea unui animal a cărui existenţă depinde de îngrijirea omului, dopajul animalelor. Prevederile legale stabilesc, aşa cum spuneam, sancţiuni aspre. Astfel, omorârea animalelor, din perversitate, precum şi prin practicarea tirului pe animale domestice sau captive este sancţionată cu o amendă între 2.000.000 şi 4.000.000 lei; cei care aplică rele tratamente animalelor vor fi amendaţi cu sume cuprinse între 3.000.000 la 6.000.000 lei, iar abandonarea unui animal a cărui existenţă depinde de îngrijirea omului este sancţionată cu amendă de la 6.000.000 la 10.000.000 lei. Cea mai drastică sancţiune este pentru supunerea unui animal la cruzimi - amendă de la 10.000.000 la 20.000.000 lei! Important este să se ştie faptul că, potrivit legii, constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de persoane împuternicite, potrivit atribuţiilor de serviciu, din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor şi al Ministerului Administraţiei şi Internelor. Aviz amatorilor!