Accidente soldate cu patru morţi şi mai mulţi răniţi în Bihor
Patru tineri şi-au pierdut viaţa pe şoselele din judeţul Bihor sâmbătă şi duminică, în trei accidente rutiere produse din cauza inconştienţei celor care s-au aflat la volan şi care fie au condus băuţi, fie fără să aibă permis. Accidentele s-au ţinut lanţ la sfârşit de săptămână, pe lângă cele patru persoane decedate, alte câteva ajungând internate în spital. Viteza, neatenţia şi condiţiile meteorologice nefavorabile sunt principalele cauze care au dus la producerea tragediilor.
În noaptea de sâmbătă spre duminică, pe drumul naţional 19, în afara localităţii Cadea, S.A., de 29 de ani, din Tămăşeu, în timp ce conducea un autoturism marca BMW, aflându-se sub influenţa băuturilor alcoolice, nu a adaptat viteza de deplasare la condiţiile de drum. În momentul în care a pătruns într-o curbă deosebit de periculoasă la stânga, a pierdut controlul direcţiei, autoturismul a părăsit partea carosabilă şi s-a răsturnat în şanţul din partea dreaptă a direcţiei de mers. În urma accidentului rutier, N.L.K., de 19 ani, şi R.C., de 21 de ani, ambii din Tămăşeu, pasageri în autoturism, şi-au pierdut viaţa. În acelaşi accident au fost răniţi şi conducătorul autoturismului şi un alt pasager, R.J., de 26 de ani, din Tămăşeu, ambii fiind internaţi în spital pentru îngrijiri medicale. În urma testării şoferului, a rezultat o concentraţie alcoolică de 0,52 mg/l alcool pur în aerul expirat. Cel de-al doilea accident mortal s-a produs duminică, pe strada Nicolae Jiga din Oradea. L.C.A., de 25 de ani, în timp ce conducea o motocicletă fără a poseda permis de conducere corespunzător, încercând să depăşească un autoturism, a pierdut controlul asupra direcţiei. Motocicleta s-a răsturnat, iar conducătorul său a căzut şi s-a lovit de un autoturism parcat. Bărbatul a suferit multiple leziuni care au condus la deces. Tot duminică, în afara localităţii Tămaşda, S.A., de 25 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a poseda permis de conducere, a pierdut controlul asupra direcţiei. Maşina a părăsit partea carosabilă şi a intrat în coliziune frontală cu un copac de pe partea stânga a direcţiei de mers. În urma impactului, L.F., de 19 ani, din Tămaşda, pasageră în autoturism, şi-a pierdut viaţa. Leziuni mai puţin grave a suferit conducătorul autoturismului, care a fost internat în spital. Nici şoferul şi nici victima nu purtau centurile de siguranţă. Alte accidente soldate cu rănirea mai multor persoane au avut loc în Biharia, Oradea, Sântion, Diosig şi Pocola. De asemenea, ieri, traficul pe DN1, între Oradea şi Aleşd, a fost îngreunat după producerea a două accidente în urma cărora şase persoane, dintre care doi copii, au ajuns la spital.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.