România are cel mai mic consum energetic pe cap de locuitor
România a avut, anul trecut, cel mai mic consum de energie pe cap de locuitor dintre ţările din regiune, situaţia fiind preconizată să rămână neschimbată şi în următorii cinci ani, relevă o serie de statistici publicate de Economist Intelligence Unit şi preluate de Business Eastern Europe.
Potrivit sursei menţionate, România a înregistrat în 2003 un consum energetic, exprimat în echivalent kilograme de petrol pe cap de locuitor, de 1.929 de kilograme, fiind singura ţară care s-a situat sub nivelul de 2.000 de kilograme.
Penultima poziţie este ocupată de Polonia, cu 2.301 kilograme pe cap de locuitor, urmată de Ungaria, cu 2.305 kilograme. Cel mai ridicat consum l-a raportat Rusia, cu 4.853 de kilograme, în vreme ce Slovacia a înregistrat 3.873 de kilograme, Cehia de 3.707 kilograme, iar Bulgaria de 3.077 kilograme de petrol pe cap de locuitor.
Ierarhia va rămâne relativ neschimbată până în 2008, cu Rusia în continuare pe primul loc, iar România pe ultimul.
Astfel, consumul de energie aferent pieţei româneşti se va situat, conform previziunilor Economist Intelligence Unit, la 1.972 de kilograme în acest an, pentru ca în 2005 să ajungă la 2.022 de kilograme pe cap de locuitor, apoi la 2.082 kilograme în anul următor şi la 2.141 kilograme în 2007. Pentru anul 2008, consumul energetic al României este preconizat la 2.203 kilograme de petrol.
În cazul Poloniei, consumul în 2008 este estimat la 2.459 de kilograme pe cap de locuitor, în cel al Ungariei la 2.620 de kilograme, iar pentru Bulgaria şi Cehia la 3.497, respectiv 4.206 kilograme.
Liderii regiunii vor continua să fie Rusia şi Slovacia, cu un consum preconizat să se situeze în anul 2008 la 5.679 kilograme de petrol pe cap de locuitor, respectiv 4.469 de kilograme.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.