Turneul naţional de beach-volley - Dueluri acerbe pe nisipul de la Ştrandul Municipal
Turneul naţional de volei pe plajă, organizat de Consiliul Judeţean Bihor şi CS Beach-Volley Transilvania, continuă în acest sfârşit de săptămână cu jocurile de pe tabloul principal, ieri disputându-se primele partide ale acestei faze. Astăzi se vor desfăşura ultimele jocuri în urma cărora se va definitiva careul de aşi al competiţiei, mâine fiind programate semifinalele şi finalele ediţiei cu numărul 13 ale acestui turneu, singurul din acest an organizat în România.
Preliminariile au cernut fără milă
Joi a fost ziua dedicată meciurilor eliminatorii din faza preliminariilor. Cum la startul întrecerii s-au înscris 30 de echipe, au fost necesare mai multe jocuri preliminare pentru configurarea tabloului principal de 16 echipe. Printre furcile caudine ale eliminatoriilor au fost silite să treacă şi cinci echipe din Oradea, însă doar două au trecut de acest baraj. Este vorba de echipele Proges II şi Borzoi, ambele fiind nevoite să dispute două tururi pentru a accede pe tabloul principal, acolo unde s-au alăturat celorlalte patru formaţii orădene, calificate direct pentru această fază a competiţiei. Ieri dimineaţă a avut loc festivitatea de deschidere a celei de-a 13-a ediţii a turneului naţional de beach-volley, la eveniment au fost prezenţi Emil Toma, Sinka Adam, Radu Negruţ, preşedintele, vicepreşedintele şi directorul tehnic al CS Beach-Volley Transilvania, Dumitru Crăciun, reprezentantul Consiliului Judeţean Bihor şi inspectorul Iosif Korodi, din partea Direcţiei pentru Sport Bihor. Aşa cum era de aşteptat, echipele cotate cu prima şansă în disputele de ieri şi-au valorificat acest atuu, niciuna nu a oferit o surpriză neplăcută. Însă şi formaţiile învinse au mai avut o şansă de a-şi continua parcursul, sistemul dublei eliminări oferindu-le posibilitatea de a ajunge în fazele superioare ale întrecerii. Ca de obicei, competitorii au avut parte de condiţii excelente, oferite de organizatori, cu sprijinul celor care i-au susţinut şi-i vor susţine pe tot parcursul întrecerilor: Gatorade, sponsor principal, Hotel Silver, Hotel Parc, Zahăr Diamant, Studio Blue, Imago, Rapas, Amalfi, BK, Terasa Flamingo, Geonic, Tipografia Eurogrup, Absolut Solutions, TVS, Kiss FM, Magic FM, Zile şi Nopţi.
Favoriţii n-au avut emoţii
Rezultate consemnate în primele meciuri de ieri de pe tabloul principal:
Mikasa Grandhill Oradea - Răciţii Cluj-Napoca 2-0;
"Finu şi Nănaşu" Zalău - Aqua Magic Constanţa 2-1;
Mesagerul Oradea - Beacon Bucureşti 2-0;
"Nimeni Alţii" Bucureşti - Arcada Galaţi 1-2;
Soleil Bucureşti - Zhim Bucureşti 0-2;
"Todo&Adi" Oradea - "U" Cluj-Napoca 1-2;
Graffiti Cluj-Napoca - Borzoi Oradea 0-2;
Proges II Oradea - Nepoţii Oradea 0-2.
Iată şi componenţa echipelor orădene: Mikasa Grandhill (Cătălin Lele-Marius Mascovici); Nepoţii (Emil Lung-Moisa Abrudan); Todo&Adi (Daniel Todoran-Adrian Ion); Mesagerul (Adrian Holhoş-Gigi Vardai); Proges II (Moza-Birta); Borzoi (Kovacs Zoltan-Petru Pop).



Comentarii
Nu există nici un comentariu.