Virusul gipei A H1N1 se extinde în lume cu o viteză "fără precedent" în comparaţie cu alte epidemii, a anunţat ieri Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), care a decis să renunţe la a mai prezenta bilanţuri privind evoluţia pandemiei, relatează AFP.

Virusul pandemic A H1N1 2009, "se răspândeşte la nivel internaţional cu o viteză fără precedent", a avertizat OMS. "În timpul pandemiilor din trecut, virusurile gripale au avut nevoie de şase luni pentru a se propaga atât de mult, cum s-a extins noul virus H1N1 în mai puţin de şase săptămâni", a dat asigurări organizaţia, într-o notă publicată ieri pe site-ul său de Internet. Totodată, OMS a evidenţiat "caracterul benign al simptomelor pentru majoritatea covârşitoare a pacienţilor, care în general se însănătoşesc, chiar şi fără tratament medical, într-o săptămână de la apariţia primelor simptome". "În plus, înregistrarea cazurilor individuale nu mai este importantă (în ţările cele mai afectate) pentru urmărirea nivelului sau naturii riscului reprezentat de virusul pandemic" sau în vederea oferirii unor indicaţii cu privire la reacţia cea mai adecvată faţă de boală, a adăugat organizaţia. OMS se va limita la a furniza informaţii doar cu privire la ţările nou afectate, anunţă aceasta.