La 15 martie, în Oradea, la aniversarea a 156 de ani de la Revoluţia paşoptistă din Ungaria, maghiarii ne-au demonstrat ce înseamnă oprimarea românilor din Transilvania Tocmai când pentru români erau zile de doliu, iar drapelul ţării, în bernă, familiile în doliu îşi plângeau morţii şi răniţii în tragedia trenurilor morţii, din capitala Spaniei, Madrid, extremiştii unguri, cu şapte călăreţi husari, drapele roş-alb-verde, steguleţe în sute de exemplare şi cocarde la piept, se aflau în pelerinaj pe străzile oraşului, în cimitirul municipal şi la statuile lor. Într-un vizibil dispreţ faţă de populaţia românească, maghiarii şi de această dată şi-au dat arama pe faţă, exact ca în anii 1940-1945, când cultivau vrajbă. Oameni au rămas înmărmuriţi de încăpăţânarea organizatorilor acestei manifestări, în frunte cu viceprimăriţa municipiului Oradea. Unii dintre români, cu ochii în lacrimi şi durere în suflete, se întrebau: ne trebuie nouă acum aşa ceva? Ne aşteaptă oare un Kosovo? Manifestanţii vorbeau numai în limba maghiară. Deşi se hrănesc de pe pământ românesc, mulţi nu ştiu să spună româneşte nici "bună ziua". Se vede de la o poştă că politicienii noştri încurajează denigrarea istoriei şi a limbii române, prin alianţa cu UDMR. De pildă, copiii maghiarilor care în decembrie 1989 aveau vârsta de 6-7 ani, acum au peste 20 de ani. Deci, din grădiniţă nu au mai învăţat româneşte. Şi atunci, se pune întrebarea: mai poate avea încredere Guvernul României în astfel de aliaţi, şcoliţi şi instruiţi în spiritul şovinismului? Se ştie că nu există în lume loc în care noţiunea de şovinism, revizionism, fascism, nazism să nu stârnească groază. Ne întrebăm cum poate PSD-ul să uite lecţia de istorie predată vreme de aproape şase ani, între 1 septembrie 1939 şi 9 mai 1945, să fie atât de indulgent şi să acorde încredere UDMR-ului, aliatul său de nădejde. Poate că va lua în considerare nemulţumirile populaţiei româneşti faţă de încălcarea Constituţiei României până când nu va fi prea târziu. Ar trebui să se ştie că atitudinea radicală a UDMR nu prezintă o soluţie viabilă de rezolvare a problemelor etniei maghiare.