Patru artişti fotografi orădeni, membri ai Clubului Fotografic "Nufărul" din Oradea, au participat, recent, la circuitul de expoziţii Georgia Southern, organizat în statul american Atlanta, Georgia, sub patronajul Societăţii Americane de Fotografie.
Patru artişti fotografi orădeni, membri ai Clubului Fotografic "Nufărul" din Oradea, au participat, recent, la circuitul de expoziţii Georgia Southern, organizat în statul american Atlanta, Georgia, sub patronajul Societăţii Americane de Fotografie.
2007 a fost unul bogat în activităţi pentru Asociaţia Culturală Pro Basarabia şi Bucovina (ACPBB) - Filiala Menumorut Oradea, iar anul acesta se arată la fel de interesant, mai ales că, la nivel local, conducerea Asociaţiei şi-a propus să marcheze, aşa cum se cuvine, împlinirea a 90 de ani de la Unirea cea Mare.
Procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea au trimis în judecată doi poliţişti - un comisar şi un agent - de la Poliţia municipiului Salonta, pentru săvârşirea infracţiunii de purtare abuzivă, anchetatorii stabilind că cei doi au lovit un bărbat într-un local din Mădăras, actele de violenţă nefiind justificate. Până când instanţa se va pronunţa asupra vinovăţiei lor, poliţiştii au fost suspendaţi din funcţie, fiind la dispoziţia IPJ Bihor.
În cursul anului trecut, ministrul Cristian David a solicitat reprezentanţilor Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică din MIRA modificarea în regim de urgenţă a Legii 295/2004 privind regimul armelor şi muniţiilor, în sensul înăspririi condiţiilor pentru obţinerea şi utilizarea armelor neletale. Ordonanţa de Urgenţă privind modificarea legislaţiei în domeniu a fost aprobată, marţi, de Guvern şi va intra în vigoare odată cu publicarea în Monitorul Oficial.
Procurorii Secţiei de Urmărire Penală şi Criminalistică au pus în mişcare acţiunea penală şi au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a lui Maior Vasile Ciocan, fostul director al Direcţiei Poliţiei de Frontieră Oradea, pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, respectiv a inculpatului Rist Ernestin sub aspectul comiterii infracţiunilor de ucidere din culpă şi vătămare corporală gravă din culpă.
Primarul Oradiei, Mihai Groza, şi consilierul local Mircea Matei, ambii membri PD-L Bihor, angrenaţi în lupta pentru Primăria Oradiei, deplângeau, ieri, într-o conferinţă de presă, situaţia Grădiniţei nr.26, aflată într-o clădire retrocedată, în urma unei hotărâri a instanţei, Camerei de Comerţ şi Industrie Bihor. Dincolo de legitimitatea cererii de retrocedare a unui imobil care până în anul 1948 a aparţinut Camerei de Comerţ, demers recunoscut prin sentinţă definitivă, irevocabilă şi executorie de către instanţele judecătoreşti din România, oportunitatea sa are şi o puternică conotaţie socială şi de sănătate publică, atâta vreme cât zecile de copii de vârstă preşcolară care frecventează Grădiniţa nr.26 sunt expuşi zilnic pericolului radiaţiilor emanate de complexul de antene parabolice şi emiţătoare montate de un post de televiziune local pe această clădire. Ori, pentru o expunere infinit mai redusă, sutele de angajaţi ai instituţiilor publice pe ale căror clădiri sunt instalate astfel de echipamente beneficiază de importante indexări salariale sub forma unor sporuri de antenă...
Sub acest generic, duminică, 16 martie, de la ora 14.00, va fi vernisată o expoziţie internaţională de artă fotografică, amenajată în aer liber, în Piaţa Libertăţii, în faţa sediului Televiziunii Maghiare din Budapesta, capitala Ungariei.
Zilele acestea, a văzut lumina tiparului primul număr pe 2008 al revistei "Familia", număr ilustrat cu lucrări din Salonul de artă contemporană Oradea - Debreţin. Editorialul, intitulat "Rafinarea urii", este semnat de Miron Beteg.
Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) continuă să condamne Statul Român la plata unor despăgubiri de mii de euro în dosarele în care cetăţenii se plâng că le-au fost încălcate drepturile. Printre cei care au câştig de cauză se numără în ultima perioadă tot mai mulţi bihoreni, Ministerul Finanţelor fiind astfel nevoit să plătească pentru greşelile magistraţilor din judeţul nostru.
