Trupa "Iosif Vulcan" a Teatrului de Stat Oradea a prezentat aseară, în Sala Studio, cea de-a şasea premieră a stagiunii, "Între noi, actorii". Următoarea reprezentaţie va avea loc mâine, 14 martie, de la ora 18.00, la Sala Studio.
Trupa "Iosif Vulcan" a Teatrului de Stat Oradea a prezentat aseară, în Sala Studio, cea de-a şasea premieră a stagiunii, "Între noi, actorii". Următoarea reprezentaţie va avea loc mâine, 14 martie, de la ora 18.00, la Sala Studio.
Grădina zoologică din Oradea va fi una din cele 14 astfel de locuri de agrement din ţară care vor fi reabilitate, cu bani de la Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile. Alte 18 grădini zoologice vor fi închise.
Ieri, o delegaţie de pompieri olandezi din localiatea Tholen a ajuns în comuna bihoreană Sălard pentru a aduce omologilor români din cadrul Gărzii de Intervenţie Sălard a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana" o autospecială, pe care au achiziţionat-o în urmă cu câteva luni.
Peste patru sute de crescători de bovine din mai multe judeţe ale Transilvaniei au protestat zgomotos, ieri, în faţa unei companii de procesare a laptelui din comuna clujeană Baciu, alte acţiuni similare având loc în Bucureşti, Alba-Iulia şi Sighişoara. Preşedintele Federaţiei Agrostar, Nicolae Ştefan, a declarat că fermierii au hotărât să nu mai livreze laptele la preţul oferit în prezent - de 0,5 lei pentru laptele neconform şi de 0,8 lei pentru cel conform - pentru că "oricum ies în pierdere", aşa că preferă să îl arunce. Crescătorii de animale spun că nu le ajung banii nici măcar pentru furaje, care costă un leu kilogramul, iar statul subvenţionează doar cu 0,7 lei pe kilogram. La rândul lor, procesatorii consideră că preţul oferit pe lapte este unul corect, prin urmare nu par intimidaţi de acţiunile fermierilor. Patronatul din industria laptelui susţine că preţul materiei prime poate fi stabilit numai prin negociere între procesatori şi furnizori, şi nu la nivel colectiv, împreună cu sindicatele, arătând, totodată, că o majorare a preţului de achiziţie a laptelui ar scumpi produsele lactate în magazine.
Viceprimarul Biro Rozalia a declarat ieri că, în perioada imediat următoare, în rândul comunităţii maghiare vor fi organizate prealegeri pentru desemnarea viitorilor candidaţi ai UDMR pentru alegerile locale.
Muzeul Ţării Crişurilor Oradea, împreună cu Asociaţia Deportaţilor şi Victimelor Opresiunii Comuniste, revista "Familia", Asociaţia studenţească "Coriolan Tămâian" şi Asociaţia Pro Democraţia Oradea au organizat, ieri, la Casa de Cultură a municipiului Oradea, o masă rotundă cu tema "Colectivizarea şi teroarea comunistă din România şi URSS".
Deşi alegerile generale la Universitatea din Oradea s-au încheiat ieri, în perioada imediat următoare va fi organizată o nouă serie. Mai mulţi profesori universitari au fost validaţi şi pe postul de şef de catedră, şi în funcţia de decan. Ei vor trebui să renunţe la una dintre funcţii.
La sfârşitul săptămânii trecute, cârcotaşii Huidu şi Găinuşă s-au aflat în comuna bihoreană Căbeşti, ocazie cu care au donat elevilor din satul Sohodol un microbuz cu 16 locuri ca să poată ajunge zilnic la şcoală. Alături de aceştia, la eveniment au mai luat parte reprezentanţii Fundaţiei Vodafone, deputatul PNL Cornel Popa, cu ajutorul căruia a fost posibilă donaţia, dar şi reprezentanţi ai autorităţilor locale.