Multiplul campion olimpic la nataţie, Michael Phelps, a fumat canabis la o petrecere ce a avut loc în data de 6 noiembrie 2008, informează publicaţia "News of the World", care prezintă şi o fotografie cu sportivul consumând stupefiantul.
Multiplul campion olimpic la nataţie, Michael Phelps, a fumat canabis la o petrecere ce a avut loc în data de 6 noiembrie 2008, informează publicaţia "News of the World", care prezintă şi o fotografie cu sportivul consumând stupefiantul.
Echipa de handbal masculin CSM D&C Oradea a câştigat prima ediţie a Memorialului "Teo Ţucudean", organizat de fiul fostului handbalist arădean, cu sprijinul HC Arad şi Consiliul Local Arad. Net superiori adversarilor la toate capitolele, orădenii au obţinut trei succese facile, antrenorul Sabin Dacău utilizând tot lotul avut la dispoziţie.
Portarul echipei Manchester United, Edwin Van der Sar, a stabilit, sâmbătă, la meciul cu Everton, scor 1-0, un record de invincibilitate în Premier League, reuşind să nu primească gol timp de 1.122 de minute, informează AFP.
Sportiva olandeză Marianne Vos a redevenit campioană olimpică la ciclocros, duminică, pe circuitul Hoogerheide, devansându-le pe germanca Hanka Kupfernagel şi americanca Katherine Compton, informează AFP.
Prin multitudinea de jocuri, aparate şi echipamente cu care este utilat, Orăşelul copiilor se bucură de o largă adresabilitate, de la copiii de un an până la adolescenţi.
Întâmpinarea Domnului
După 40 de zile de la Naşterea lui Iisus Hristos, iată că astăzi, sărbătorim ziua în care a fost dus Pruncul la Templul din Ierusalim de către mama Lui, Fecioara Maria, şi de către Dreptul Iosif. Aceasta, pentru a împlini Legea Veche.
Poliţiştii orădeni, împreună cu reprezentanţii mai multor instituţii au organizat, miercuri, o razie de amploare în Oradea, în vederea combaterii cerşetoriei şi a infracţionalităţii stradale. Autorităţile au găsit, în apropierea gropii de gunoi, 16 persoane care locuiau în nişte barăci. Oamenii au fost duşi în localităţile de domiciliu, iar locuinţele improvizate au fost demolate.
Orădenilor care sunt deranjaţi de localurile cu program târziu, care tulbură liniştea publică, Primăria le poate veni în ajutor. Administraţia locală poate închide localul în cazul în care au fost înregistrate două sancţiuni contravenţionale acordate de poliţie.
Un bărbat căruia i s-a făcut rău în sediul Primăriei din Marghita în timp ce aştepta să îşi achite taxele, şi-a pierdut portofelul în momentul în care era urcat în ambulanţă. Omul a avut noroc cu jandarmii care au trecut prin zonă şi care i-au înapoiat banii şi actele.
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a elaborat un Proiect de Ordin pentru modificarea Procedurii privind declararea contribuabililor inactivi.
