Jocurile din prima manşă a turului secund al Cupei UEFA au fost în general echilibrate şi nelipsite de rezultate surprinzătoare. În această categorie intră înfrângerea celor de la Bordeaux, Lens, Feyenoord, sau remizele înregistrate de Manchester City, Valencia şi Borusia Dortmund, chiar în propriul fief. Aproape de un semieşec a fost şi echipa lui Chivu, AS Roma, care a reuşit golul victoriei de-abia în ultimul minut al prelungirilor. Rezultate complete: AS Roma - Hajduk Split 1-0 (0-0) A marcat: Casano `90+3 * Cristian Chivu a intrat în minutul 60, în locul lui Lima, dar a fost înlocuit zece minute mai târziu, din cauza unei accidentări (luxaţie la umărul drept) Gaziantepspor (Turcia) - RC Lens (Franţa) 3-0 Au marcat: Devran `43, Bouazizi `60, Lazarov `65 Slavia Praga (Cehia) - Levski Sofia (Bulgaria) 2-2 Au marcat: Kuka `22, Fort `90 / Ivanov `77, Muller `90 (autogol) Spartak Moscova (Rusia) - Dinamo Bucureşti (România) 4-0 Au marcat: Pjanovici `23, `62, Kalinicenko `58, Pavlenko `73 Dinamo Zagreb (Croaţia) - Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina)0-2 Au marcat: Venhlinsky `8, Maksymyuk `84 * Dumitru Mitu (Dinamo Zagreb) a evoluat până în minutul 64, când a fost înlocuit cu Da Silva. Schalke 04 (Germania) - Brondby IF (Danemarca) 2-1 Au marcat: Hanke `60, `73 / Jakobsson `35 FC Utrecht (Olanda) - AJ Auxerre (Franţa) 0-0 Valerenga (Norvegia) - Wisla Cracovia (Polonia) 0-0 Girondins Bordeaux (Franţa) - Hearts of Midlothian (Scoţia)0-1 A marcat: De Vries `79 Panionios Atena (Grecia) - FC Barcelona (Spania) 0-3 Au marcat: Garcia `42, Kluivert `46, Xavi `90 Genclerbirligi (Turcia) - Sporting Lisabona (Portugalia) 1-1 Au marcat: Cihan `55 / Da Silva Muniz `50 Villarreal (Spania) - Torpedo Moscova (Rusia) 2-0 Au marcat: Riquelme `51, `69 Steaua Bucureşti (România) - Liverpool (Anglia) 1-1 Au marcat: Răducanu `69 / Traore `22 PAOK Salonic (Grecia) - Debrecen (Ungaria) 1-1 Au marcat: Karadimos `11 / Bajzat `25 FC Copenhaga (Danemarca) - Real Mallorca (Spania) 1-2 Au marcat: Albrechtsen `31 / Albrechtsen `27 (autogol), Nagore `74 Borussia Dortmund (Germania) - Sochaux (Franţa) 2-2 Au marcat: Senesie `67, Ewerthon `76 / Santos `12, Frau `27 Austria Salzburg (Austria) - AC Parma (Italia) 0-4 Au marcat: Filippini `60 (p), Gilardino `65, Ferrari `81, Rosina `86 FC Basel (Elveţia) - Newcastle United (Anglia) 2-3 Au marcat: Cantaluppi `11, Chipperfield `15 / Robert `14, Bramble `37, Ameobi `76 Perugia (Italia) - Aris Salonic (Grecia) 2-0 A marcat: Margiotta `46, `89 (p) Feyenoord Rotterdam (Olanda) - FK Teplice (Cehia) 0-2 Au marcat: Dolezal `3, Rezek `57 Manchester City (Anglia) - Groclin (Polonia) 1-1 Au marcat: Anelka `6 / Mila `65 FC Valencia (Spania) - Maccabi Haifa (Israel) 0-0 Benfica Lisabona (Portugalia) - Molde (Norvegia) 3-1 Au marcat: Gomes `18, `53, Geovanni `51 / Hestad `76 Partidele retur se vor disputa pe 27 noiembrie.