Actualul sezon al Superligii de polo a programat prima confruntare dintre cele două echipe orădene angrenate în competiţie, CSM Leonardo, respectiv Crişul-Dinamo. Conform calculelor hârtiei, campioana en-titre, CSM Leonardo, s-a impus în ambele dispute la diferenţe de scor confortabile.

Vineri seara, Bazinul Olimpic a găzduit primul joc al dublei din derby-ul orădean. Fără a se întrebuinţa prea mult, utilizând titularii doar în primul sfert, încheiat cu scorul de 7-1, echipa campioană a reuşit să se impună la o diferenţă de scor confortabilă, chiar dacă în apă s-au aflat rezervele. După 7-1 în primul sfert, al doilea s-a încheiat cu un scor identic, iar în al treilea s-a consemnat scorul de 3-1. Ultimul sfert a revenit, surprinzător, outsiderilor, aceştia adjudecându-şi ultima parte a întâlnirii cu 6-4, dar nereuşind decât să limiteze proporţiile unei înfrângeri scontate. Sâmbătă dimineaţa, însă, campionii en-titre au luat mai în serios meciul, reuşind să se impună la o diferenţă categorică. Elevii antrenorilor Mircea Frăţilă şi Marcel Cosma au rezistat iureşului celor de la CSM Leonardo doar două sferturi, pentru ca în ultimul oaspeţii să cedeze complet, încasând aproape un gol pe minut. Aşadar, două victorii logice obţinute de CSM Leonardo şi două eşecuri aşteptate pentru nou-înfiinţata echipă Crişul-Dinamo, care a suferit, însă, sâmbătă, cea mai drastică înfrângere din actualul campionat. Dar acest lucru nu trebuie să demoralizeze tânăra echipă orădeană, care a demonstrat că are potenţial şi că tinerii din echipă pot creşte de la meci la meci, iar cu răbdare şi multă muncă la antrenamente, echipa poate deveni mult mai puternică în timp.

CSM Leonardo - Crişul-Dinamo Oradea 21-9 (7-1, 7-1, 3-1, 4-6) şi 25-4 (7-0, 1-2, 8-1, 9-1)
CSM Leonardo: Barát, D. Creţu - portari; Dunca 1+4, Baidoc 2+4, Ungureanu 3+1, Zentai 1+4, Popoviciu 0+2, Tarnoveţchi 1+1, Ridzyk 5+1, A. Creţu 3+2, R. Georgescu 2+5, Kádár 1+0, Mălai 2+1.
Crişul-Dinamo: Tomescu, Fürtös - portari; Domocoş, Calimache 1+0, Freundlich 1+0, B. Câmpianu 3+1, Sandor, Ţârtea 1+0, Fürj 2+1, Vanca 0+1, Olcean 1+0, Nyitrai, Şarba 0+1.
Arbitri: Vekerdi Ladislau, Remus Oros (ambii din Oradea)
Superiorităţi numerice: 5-3 şi 8-5.