Sezonul fast pentru șteianca Andreea Barna, legitimată la CS TC „Iris” Ștei (preşedinte-antrenor, Călin Bara), continuă, deoarece în urmă cu doar câteva zile s-a impus la Cupa Amefa, disputată la Arad.

Indiscutabil, pentru șteianca Andreea Barna acest sezon se dovedește a fi unul deosebit de fast, iar pasiunea ei pentru „sportul alb” începe să prindă un contur tot mai accentuat prin victoriile realizate în prima jumătate a acestui an. Ultima ispravă realizată de Andreea a fost ocuparea primului loc, la categoria 10 ani feminin, la Cupa Amefa, disputată la Arad. Făcând parte din grupa A, sportiva șteiancă a învins cu 6-2; 6-1 pe Nicolle Mesteșan; cu 6-0; 6-0, pe Iulia Iacob, și cu 7-6 (6); 6-3, pe Serena Druță. În finala mare, Andreea Barna a întâlnit pe arădeanca Giulia Mușat, câștigătoarea grupei B, pe care a învins-o cu 4-6; 6-4; 6-1, adjudecându-și trofeul pus în joc, la categoria ei de vărstă. În urma acestui turneu de categoria I, inclus în calendarul Federației Române de Tenis (FRT), sportiva legitimată la CS TC „Iris” Ștei va mai acumula câteva puncte în clasamentul întocmit de FRT. În acest moment, conform clasamentului FRT întocmit la 6 iulie 2016, sportiva șteiancă ocupă poziția 36, cu 1572 de puncte. Turneul de la Arad a fost organizat de CS Amefa Arad, concurenții participând la categoriile de vârstă 14, 12, 10 ani, atât la feminin, cât și la masculin.