Calificare eroică şi meritată Reuşind să răstoarne toate pronosticurile, depăşind toate vicisitudinile (teren execrabil, scandalurile din ultima săptămână) Steaua şi-a onorat statutul de cea mai bună echipă românească prin victoria fabuloasă împotriva Valenciei, nimeni alta decât campioana Spaniei şi deţinătoarea Cupei UEFA. Cu toate că puţini erau aceia care ar fi pariat că steliştii vor întoarce rezultatul, cu o ambiţie, determinare şi spirit de sacrificiu extraordinare, dar şi cu un joc tactic excelent, elevii lui Walter Zenga au realizat o performanţă fabuloasă, eliminând una dintre echipele mari ale Europei şi luându-şi o revanşă absolut meritată pentru eliminarea de acum opt ani suferită în faţa aceleiaşi echipe. Iar gustul acestei victorii a fost cu atât mai dulce cu cât a venit exact în ziua când se împlineau 18 ani de la ultimul mare succes european al roş-albaştrilor (cucerirea Supercupei Europei în faţa echipei Dinamo Kiev). Încă din start, steliştii au pus stăpânire pe joc, irosind o ocazie uriaşă, prin Dică, care a ţintit bara porţii lui Palop. Pe un teren mocirlos, în care mingea cu greu se putea controla, roş-albaştrii au luptat cu o frenezie şi o dorinţă de victorie nemaiîntâlnite de foarte mult timp la o echipă românească, de fapt, acest joc a fost câştigat mai mult cu sufletul şi inteligenţa. Totul s-a decis după pauză, când favoritul patronului stelist, Andrei Cristea, a confirmat încrederea acordată de Gigi Becali şi Zenga, demonstrându-şi superclasa prin două goluri de senzaţie, care au egalat situaţia la general. Până în minutul 90 nu s-a mai întâmplat nimic, spaniolii s-az zbătut zadarnic să străpungă reduta stelistă, aceasta rezistând cu brio şi în cele două reprize de prelungiri. A urmat loteria penalty-urilor, cu ibericii mai stăpâni pe sine la primele trei serii (veteranul Dorinel Munteanu, unul dintre cei mai buni jucători stelişti, a ratat penalty-ul) şi cu o revenire incredibilă la ultimele două serii, Baraja şi Di Vaio ratând, iar Dică şi Boştină parafând o victorie şi o calificare fabuloasă a echipei bucureştene în optimile Cupei UEFA. Bravo, Steaua! Felicitări tuturor jucătorilor, antrenorilor şi conducătorilor grupării steliste pentru această performanţă care arată Europei că fotbalul românesc nu este în colaps şi are o ECHIPĂ capabilă să se bată cu marile puteri ale fotbalului european. În faza optimilor, Steaua va întâlni tot o formaţie spaniolă, Villareal, care a eliminat pe Dinamo Kiev. Caseta tehnică Steaua - CF Valencia 6-3 (0-0, 2-0), după executarea penalty-urilor A marcat: A.Cristea `50, `71 Steaua: Hamutovski - Ogăraru, Rădoi, Ghionea, P.Marin - Opriţa (Lovin `118), Paraschiv, D.Munteanu, N.Dică - Diniţă (Boştină `85), A.Cristea (Baciu `95). Antrenor: Walter Zenga. Valencia: Palop - Carboni, D.Navarro, Caneira, Moretti (Aimar `104) - Rufete, Albelda, Baraja, F.Aurelio - Xisco (Mista `78) - Corradi (Di Vaio `78). Antrenor: Claudio Ranieri. Filmul penalty-urilor: Rădoi - a marcat, Aimar - a marcat, D.Munteanu - a ratat, Mista - a marcat, Lovin - a marcat, Rufete - a marcat, Boştină - a marcat, Baraja - a ratat, N.Dică - a marcat, Di Vaio - a ratat. Stadion: Steaua Spectatori: 28.000 Cartonaşe galbene: Ogăraru `36, P.Marin `72, Boştină `90 / Corradi `32, Mista `84 Arbitri: Johan Verbist - Claude Gregoire, Danny Huens - Peter Jordens (toţi din Belgia) Observatori: Andreas Akkelides (Cipru), Esa Antero Palsi (Suedia)