Liceenii şi elevii din cadrul şcolilor de arte şi meserii care au fost desemnaţi ca beneficiari ai Programului naţional de protecţie socială "Bani de liceu" vor putea intra în posesia ajutorului de îndată ce sumele vor fi virate de la Inspectoratul Şcolar Judeţean în casieria unităţilor de învăţământ în care îşi desfăşoară activitatea. De acest program beneficiază 87.000 de liceeni din toată ţara, deşi numărul cererilor depuse a fost de 221.819. Venitul mediu brut lunar al ultimului beneficiar (în ordinea crescătoare a acestor venituri) a fost de 362.555 de lei. În judeţul nostru, şi-au depus dosarul 5.523 de elevi, însă, nici jumătate dintre aceştia nu au beneficiat de ajutorul oferit de minister. Cei 1.149 de elevi bihoreni vor putea intra în posesia banilor de îndată ce aceştia vor fi distribuiţi la unităţile de învăţămănânt în care îşi desfăşoară activitatea. "Am primit de la Ministerul Educaţiei şi Cercetării sumele necesare pentru elevii beneficiari ai programului ?Bani de liceu?, iar în zilele următoare unităţile de învăţământ vor putea intra în posesia lor. De asemenea, a fost stabilit şi cuantumul lunar al acestui ajutor. Pentru luna septembrie elevii vor primi 900.000 de lei, pentru luna octombrie şi noiembrie - 1.800.000 de lei, iar pentru decembrie - 1.224.000 de lei", ne-a declarat Bela Soki, inspector general adjunct în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean. Astfel, pentru cele patru luni, un elev va primi suma de 4.914.000 lei. Banii se acordă în perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat sau de diplomă şi pe perioada practicii în producţie.