500 de ani de la trecerea în eternitate a domnitorului Ştefan cel Mare
La Consiliul Judeţean Bihor, a avut loc, ieri, o sesiune comemorativă cu tema "Ştefan cel Mare şi Sfânt", prilejuită de împlinirea a 500 de ani de la moartea domnitorului. Cu această ocazie, Preotul Vicar Vasile Bota a prezentat lucrarea "Ştefan cel Mare şi Sfânt, în conştiinţa Bisericii şi a neamului". El a fost urmat de conf. univ. Sorin Şipoş, care a dezvăluit câteva aspecte importante din viaţa şi activitatea domnitorului, după care a luat cuvântul prof. univ. dr. Barbu Ştefănescu. Acesta a evocat rolul pe care Ştefan cel Mare l-a îndeplinit în plan european. În continuare, conf. univ. dr. Liviu Borcea a susţinut o alocuţiune cu tema "Sistemul de apărare al Ţărilor Române în epoca lui Ştefan cel Mare". Chiar dacă au trecut cinci secole de existenţă, figura voievodului a rămas vie în conştiinţa neamului românesc, acesta fiind aşezat alături de iluştrii bărbaţi care ne îmbogăţesc istoria. Chiar dacă, de-a lungul vremurilor, s-a dovedit a fi un bun conducător, Ştefan a ştiut să fie şi un bun diplomat. În 1992, Biserica Ortodoxă Română l-a sanctificat, trecându-l în rândul sfinţilor, pentru vitejia, jertfa şi identificarea lui cu suferinţele şi bucuriile neamului românesc. Astfel, el nu s-a îngrijit doar de apărarea militară a ţării, ci şi de consolidarea credinţei sale, prin cele 44 de mănăstiri şi biserici pe care le-a înălţat ca pe nişte făclii.
Sesiunea s-a finalizat cu evocarea personalităţii domnitorului în dramaturgia românească, mai precis în "Apus de soare", de Barbu Ştefănescu Delavrancea, în interpretarea actorului Eugen Ţugulea.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.