Prietenii, rudele, cunoscuţii, colegii de muncă şi de suferinţă îşi manifestă totdeauna cu multă pioşenie solidaritatea pentru cel pe care îl conduc pe ultimul drum la groapă în cimitir şi cu depunerea de coroane de flori sau jerbe. Este un gest creştinesc ce se perpetuă de secole şi va rămâne pentru totdeauna un obicei de nestrămutat. Din păcate, după ce se aşează aceste coroane la locul lor pe mormântul celui înhumat în cimitirul municipal, se fură din ele. Este o faptă demnă de condamnat, este profanare şi o încălcare a bunului simţ. Zilele trecute, o doamnă cu lacrimi în ochi a aflat, după ce şi-a înmormântat soţul în parcela 54 din cimitir, că mai mult de jumătate din coroane au fost furate de pe mormânt. Un domn se plângea că, după ce a plantat la căpătâiul mormântului tatălui său un arbust de tuia, după câteva zile nu l-a mai găsit a fost furat. Boschetarii care vor să-şi facă bani vând coroanele morţilor sau arbuştii plantaţi pe morminte. În cimitirul Rulikovski circulă cine vrea, cum vrea şi pe unde vrea şi se fură fiindcă nu există o supraveghere atentă nici ziua din partea administraţiei cimitirului. Tocmai de aceea, într-o zi, o femeie, după ce şi-a înmormântat un membru din familie, ca să-şi salveze coroanele depuse de către cei care l-au condus la groapă, a pus pe un lucrător să stropească coroanele cu soluţie de var stins, să fie sigură că vor rămâne intacte. Iată unde am ajuns într-o ţară civilizată! După afirmaţii certe, se fură şi ziua, dar mai ales noaptea. Sunt unii care intră cu bicicleta în cimitir şi încarcă suporturi de flori şi brad din nuiele de la coroane, distrugând tot ce se găseşte pe mormânt. Se vede că administraţia cimitirului nu verifică paznicii cum îşi fac datoria sau poate lucrează mână în mână cu ei. La fiecare înmormântare, grupuri de boschetari se ţin lanţ după cortegiul funerar până la groapă. Ei sunt primii care, cu neruşinare, se înfruptă din pomana mortului, ne fac de ruşine între străini, când vezi nişte tineri sănătoşi, chiar câteva femei care pun mâna pe paharul de băutură şi îşi înghesuie în sacoşe colacii din pomana mortului. Organele de ordine deşi stiu despre acest fenomen, nici măcar nu-i atenţionează pe boschetarii abonaţi zilnic la umbrirea actului de înhumare a morţilor în cimitir.