Zi fără medalii pentru România
Marian Drăgulescu, marea dezamăgire
Gimnastul Marian Drăgulescu (28 ani) s-a clasat pe locul patru la sărituri în concursul de gimnastică, în timp ce Flavius Koczi, celălalt reprezentat al României în această finală, a încheiat pe şapte. Marian Drăgulescu a luat cea mai mare notă din concurs, 16.800, la prima săritură, cea care îi poartă şi numele, însă a ratat aterizarea la cea de-a doua, primind numai 15.650. Cu o medie a săriturilor de 16.225, gimnastul român a ratat podiumul la cel mai bun aparat al său, la fel cum i s-a întâmplat şi în urmă cu patru ani, la Jocurile Olimpice de la Atena.
Celălalt reprezentant al României în această finală, Flavius Koczi, a ratat aterizarea la prima săritură, primind 15.500. Pentru a doua săritură Koczi a primit 16.350, iar cu o medie de 15.925, românul s-a clasat pe locul şapte.
Medalia de aur a fost câştigată de polonezul Leszek Blanik (16.537), cea de argint, de francezul Thomas Bouhail (16.537), iar cea de bronz, de rusul Anton Gloţuţkov (16.475).
Steliana Nistor, a şaptea la paralele
Gimnasta Steliana Nistor s-a situat pe locul al şaptelea în finala la paralele, cu nota 15.575. Campioană olimpică a devenit chinezoaica Kexin He (16.725), urmată de americanca Nastia Liukin, care a avut acelaşi punctaj ca şi chinezoaica, 16.725, însă note mai mici la execuţie. Medalia de bronz a fost câştigată de o altă chinezoaică, Yilin Yang (16.650).
Locul 7 pentru Robert Stănescu la inele
Gimnastul Robert Stănescu s-a clasat pe locul al şaptelea în finala la inele. Stănescu a primit nota 15.825, devansându-l numai pe bulgarul Iordan Iovcev (15.525).
Medalia de aur a fost câştigată de chinezul Yibing Chen (16.600), cea de argint, de compatriotul său Yang Wei (16.425), iar cea de bronz, de ucraineanul Oleksandr Vorobiov (16.325).
Marian Oprea s-a calificat cu emoţii în finala de la triplusalt
Atletul Marian Oprea, vicecampion olimpic în 2004 la Atena la triplusalt, a acces în finala probei la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce şi-a îndeplinit baremul în calificări, cu o performanţă de 17,17 m.
Oprea a avut prima săritură depăşită, iar în cea de-a doua a reuşit 16,99 m, fiind la 11 cm de realizarea baremului pentru finală. În ultima încercare, Oprea a sărit 17,17 m, situându-se pe locul cinci în grupa în care a evoluat şi asigurându-şi prezenţa în finala probei programate joi, de la ora 15:20. Marian Oprea s-a calificat în finală cu a opta performanţă dintre cei 12 finalişti. Grupa românului a fost câştigată de Philips Idowu (17,44 m), ultimul promovat fiind Victor Kuznetov (17,11 ). În cealaltă serie, surpriza a reprezentat-o chinezul Yanxi Li (17,30), ultimul peste linie fiind Momchil Karailiev (17,12 m).
În ultimul act la canoe dublu
Echipajul de canoe dublu Constantin Ciprian Popa / Niculae Flocea s-a calificat în finala probei pe distanţa de 1000 m după ce a ocupat locul al doilea în seria în care a evoluat. Românii au fost cronometraţi cu timpul de 3 minute, 41 de secunde, 846 de sutimi, fiind devansaţi de echipajul Germaniei (3:40.939).
Finala probei este programată vineri, la ora 12:05.
Florin Mironcic, în semifinale la canoe
Sportivul Florin Mironcic o obţinut dreptul de a concura în semifinalele probei de canoe simplu pe distanţa de 1000 m, după ce s-a clasat al doilea în seria preliminară în care a evoluat. Mironcic a fost cronometrat cu timpul de 3 minute, 57 de secunde, 538 de sutimi, fiind devansat de ungurul Attila Vajda (3:55.319), care s-a calificat direct în finală.
Semifinalele se vor disputa miercuri.
Perie a ratat finala la aruncarea ciocanului
Atleta Bianca Perie a ratat, luni, calificarea în finala probei de aruncarea ciocanului de la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce s-a clasat a zecea în seria în care a evoluat, cu o performanţă de 68,21 m. Perie a reuşit din prima încercare o aruncare de 68,21 m, însă această performanţă este inferioară baremului pentru accederea în finală, stabilit la 71,50 m. Sportiva română s-a clasat în final pe locul 18 între cele 50 de concurente care au participat în calificări, însă numai primele 12 au acces în ultimul act.
Finala va avea loc mâine.
Grasu, fără forţă
Atleta Nicoleta Grasu, una dintre favoritele concursului olimpic de aruncarea discului, nu a reuşit să se califice în finala de opt. Nicoleta Grasu a reuşit să arunce 58,63 m din prima încercare, după care următoarele două au fost depăşite. Atleta s-a clasat pe locul 12, fiind ultima dintre finaliste.
Angela Moroşanu, eliminată
Atleta Angela Moroşanu a ratat prezenţa în finala probei de 400 m garduri, după ce s-a clasat pe ultimul loc în semifinala în care a evoluat. Moroşanu a fost cronometrată cu timpul de 57 de secunde, 67 de sutimi, cu care a ocupat locul al optulea în semifinală.
* Până acum, România a cucerit patru medalii de aur (Sandra Izbaşa - gimnastică-sol; judoka Alina Dumitru - categoria 48 kg, canotoarele Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu - dublu rame fără cârmaci şi atleta Constantina Diţă Tomescu - maraton, o medalie de argint (Ana Maria Brânză la spadă) şi trei de bronz (echipa feminină de gimnastică, sabrerul Mihai Covaliu şi echipajul feminin de 8+1).



Comentarii
Nu există nici un comentariu.