Unii cu fotbalul, alţii cu indisciplina
Crişul Aleşd - Biharea Vaşcău 6-1 (4-1)
Stadion: Crişul
Spectatori: cca.100
Marcatori: Dumiter 10 (11 m), Fogarasi 14, Chebeleu (foto) 33, 64, Iacob 79, 89 / M. Merce 39
Cartonaşe galbene: -/Filip, M. Merce (2)
Cartonaşe roşii: Filip 75, A. Boc 77, M. Merce 85
Crişul: Ciursaş - Iaz, L. Popa (Berce 68), Mitra (Kövesdi 79), Vancea, Fogarasi, Iacob, Ardelean, Dumiter (Sereş 64), Chebeleu, I. Ivan (Vinter 59). Antrenor: Mircea Madar.
Vaşcău: Boc - Filip, Fordon, L. Sabău, Micle, Bara, Iovan (Pădurean 78), M. Sabău, Lupuţ, One, M. Merce. Antrenor: Ioan Sabău.
Arbitri: O. Purjea - A. Tătar, Fl. Burle. Observator: Marius Omuţ.
La juniori: 13-0 (Bârtan, Balint, Cătană 2, Dejeu, Ţap 3, Varga 2, Pricop, Chiş, Vinter).
O confruntare dintre două echipe aflate la poli opuşi ai clasamentului şi a cărei necunoscută era doar scorul. Aceasta era ipoteza duelului dintre Crişul Aleşd şi Biharea Vaşcău.
Afectaţi de înfrângerea în faţa Luceafărului, aleşdenii au intrat hotărâţi pe teren cu gândul de a se descătuşa şi a marca cât mai multe goluri. Victima? Biharia Vaşcău, care din motive de neputinţă sportivă a recurs la proteste şi expresii necuviincioase la adresa centralului, gesturi soldate, firesc, cu cartonaşe galbene şi roşii.
Despre jocul propriu-zis, doar câteva aprecieri care se referă la dominarea totală a gazdelor, la ratarea multor ocazii clare de gol la poarta „nefericitului" Boc. În rest, incidente nesportive care au umbrit spectacolul fotbalistic. Problemele au început în minutul 72, la scorul de 4-1, când nervii oaspeţilor, încurajaţi de antrenor, au cedat. După altercaţii verbale cu arbitrul de centru, Filip încheie cu "Lasă că vii tu la Vaşcău" şi se alege cu al doilea galben şi implicit roşu. Peste trei minute, portarul Boc a ieşit în afara careului şi printr-un placaj "criminal" a accidentat un atacant al gazdelor, intrarea pentru care primeşte direct cartonaşul roşu. Rămaşi în 9 jucători, debusolaţi şi nervoşi, oaspeţii încearcă cu disperare să evite alte goluri şi să păstreze scorul. Imposibil însă. Urmează un adevărat asediu, care s-a finalizat cu încă un gol în minutul 79. După alte şase minute, M. Merce a adus injurii arbitrului, văzând al doilea galben şi apoi cartonaşul roşu.
Am lăsat la urmă atitudinea antrenorului Sabău, care prin proteste şi cuvinte necuviincioase a incitat jucătorii. Astfel de comportamente, deloc singulare în cazul văşcăuanilor, sunt determinate de neputinţă sportivă, lipsă de pregătire şi necunoaşterea regulamentului.
toti spun k la vascau se joaca dur si vascauanii sunt niste tarani...sa stiti k am jucat acolo si kiar s-a jucat fotbal kiar dak au pierdut pa nedrept. vremurile knd vascau erau niste necunoscatori de fotbal au trecut de mult.va spun eu k au ekipa tanara si care joaca fotbal...au doar un jucator peste 30 de ani restu sub 24 pana la 18.
ati scris multe despre vascau in sens negativ dar nu ati spus dc au protestat la deciziile arbitrilor.....in min 11 penalty inexistent.a pierdut meciu din mana... cine?..un pampalau care a mai arbitrat o sg data in liga a IV-a si ai primit nota 4...trageti concluzii...
Intra pe pariorul-sportiv.com daca vrei sa fi un parior bun atat la pariuri sportive cat si la poker,daca vrei sa afli ce e managementul banilor, daca esti in dilema pe ce sa pariezi iti oferim propunerile zilei si multe altele... nu ezita intra si nu vei regreta!!
Domnu Popa, ma cunoasteti sigur, sunt ala care facea gura mare la ultimul meci de la Vascau, am vb acolo la Transi. Pai domnu Popa, cum dracu se scrie asa urat despre Vascau? ASTEPT REVANSA LA MECIUL CU NOVA CORDAU, SA FACETI SPECTACOL ADEVARAT, ASA CUM DOAR DVS STITI. SUNTETI UN CATALIN TOLONTAN AL CRISANEI. FORZA BIHAREA !!!! FORZA IONEL POPA - THE BEST !!!!!!!!!
P.S. Si sa nu va legati de antrenorul nostru, e un om ft sufletist, devotat, o persoana EXCEPTIONALA din toate punctele de vedere. Nu mai scrieti rautati despre domnu' Sunda, va rog frumos!
Eu zic ca va legati aiurea de vascauani, domnule Racuciu. Poate au exagerat putin, dar Biharea este o echipa deosebita. De multe ori vin special de la Bucuresti mai devreme sa vad meciurile lor. Pana si ziaristul dvs, inegalabilul Ionut Popa este "fermecat" de atmosfera incendiara de la Vascau, un veritabil "Kosovo" pentru echipele adverse. Sper sa va atraga atentia si colegul vostru Gabi Matica. Astept un reply. FORZA BIHAREA !!!!!