U-CSM Oradea - Rapid Bucureşti 57-51 - Greu şi cu cele mai slabe
Jucată în devans, partida contând pentru etapa a 23-a a Ligii Naţionale de baschet feminin dintre U-CSM Oradea şi Rapid Bucureşti s-a încheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 57-51 (16-16, 9-15, 19-9, 13-11).
Prima victorie a orădencelor după aproape trei luni de zile a venit în jocul împotriva unei contracandidate la evitarea retrogradării, Rapid Bucureşti. Gustul acestui succes este cu atât mai intens cu cât a fost destul de greu obţinut. Dacă prima parte a meciului a fost una echilibrată, cel de-al doilea sfert a aparţinut în mod clar oaspetelor care au intrat la cabine cu un avantaj de 6 puncte. Din fericire în cea de-a doua parte a meciului, baschetbalistele Adrianei Niculescu au arătat cu totul altfel. Cu o apărare mult mai agresivă şi cu o precizie mai mare în ofensivă, orădencele şi-au apropiat victoria, cu toate că, în câteva rânduri, deciziile arbitrilor au părut să dezavantajeze echipa gazdă.
Joc slab în prima repriză
Cu un prim 5 în care nu s-a mai regăsit coordonatoarea de joc Rosa LaMattina care s-a reîntors în Statele Unite ale Americii, tatăl său fiind grav bolnav, U-CSM a început destul de slab, oferindu-le rapidistelor posibilitatea de a conduce în primele minute ale meciului. În minutul 2 acestea aveau un avantaj de 5 puncte (2-7), iar în minutul 4 feroviarele conduceau cu 6 puncte (5-11). Din acel moment a început cursa de urmărire a orădencelor care până la finalul primului sfert au reuşit să egaleze la 16. Sfertul al doilea a aparţinut în totalitate oaspetelor care la un moment dat au avut un avantaj de 11 puncte (20-31). În cele din urmă, până la pauză, orădencele au limitat diferenţa la 6 puncte, 25-31.
Apărarea, cheia victoriei
Timpul de odihnă dintre cele două reprize le-a priit baschetbalistelor pregătite de Adriana Niculescu, care au jucat cu totul altceva în ultima parte a meciului. Dacă în minutul 22 scorul era 27-34 pentru Rapid, în continuare U-CSM a avut un parţial de senzaţie, reuşind să marcheze nu mai puţin de 14 puncte fără a primi vreunul, astfel că în minutul 28 rezultatul era 41-34. În cele din urmă, sfertul al treilea s-a terminat cu un avantaj de 4 puncte pentru orădence, 44-40. Ultimele 10 minute ale meciului s-au desfăşurat sub semnul echilibrului astfel că până la final U-CSM şi-a mai adăugat doar 2 puncte la zestrea acumulată după sfertul al treilea. Aşadar, orădencele au obţinut cea de-a treia victorie stagională (dintre care două sunt împotriva Rapidului), fapt ce aproape le garantează că nu vor termina pe ultima treaptă a clasamentului.
Astăzi întâlnesc CSU Alba Iulia
Având la dispoziţie doar o zi de odihnă, U-CSM Oradea joacă un nou meci astăzi, de la ora 12.30, la Arena Antonio Alexe. Echipa Adrianei Niculescu va întâlni ocupanta locului al 4-lea, CSU Alba Iulia. Formaţia din oraşul Marii Uniri, care are în componenţă o fostă jucătoare a U-CSM-ului, americanca Price, este calificată la turneul Final Four al Ligii Europei Centrale. Aşadar, în contextul în care şi-au apropiat victoria doar după pauză în disputa cu ultima clasată, "studentelor" din Oradea le va fi aproape imposibil să facă un rezultat pozitiv în faţa unei echipe care are în acest moment un palmares de 15 victorii şi 4 înfrângeri în actualul sezon al Ligii Naţionale. Prin victoria cu rapidistele, U-CSM Oradea a părăsit ultima poziţie a clasamentului, aflându-se în acest moment pe locul al 12 lea cu 24 de puncte, totalizând 3 succese şi 18 eşecuri.
U-CSM Oradea: Vlaicu 13 puncte, Sărăcuţ, Alford 12, Badi 7, Şerb 2, Chiş 6 (2x3p) şi Smith 17 (1x3p).
Antrenoare: Adriana Niculescu.
Rapid Bucureşti: Cuatu 11 puncte (3x3p), Toma, Burlakova 15, Vlad 2, Bejan 17, Constantin 6, Drăgan şi Hurmuz.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.