Indiscutabil, voleiul șteian aduce din nou satisfacție numeroșilor iubitori ai acestei discipline sportive de la poalele Munților Apuseni, deoarece șteiencele Mălina Creț și Diana Micula au disputat finala Campionatului Național de Volei pe Plajă obținând medalia de argint.

Organizat la Timișoara, în Parcul Rozelor, Campionatul Național de Volei pe plajă s-a disputat în perioada 19-25 iulie, iar printre echipele participante s-au numărat și două cupluri compuse din Mălina Creț/Diana Micula și Rosenfeld Maya Bugle/Andrea Ținte, componente a CSȘ „Avram Iancu” Ștei, antrenate de prof. Răzvan Fărcanea. La această puternică competiție șteiencele au jucat sub culorile echipei CS Westar Arad, sub comanda antrenorilor Iosif Weker și Adrian Marian Gligor, participând la categoria cadete feminin. Într-o confruntare care a aliniat la start 24 de echipe, cuplul  Mălina Creț/Diana Micula a obținut victorii „pe linie” reușind calificarea în finala mare, unde au fost învinse, după un meci de mare luptă, cu scorul de 2-0, de către CSM București, obținând medaliile de argint. Cuplul Rosenfeld Maya Bugle/Andrea Ținte s-a clasat pe un onorabil loc 7, în ciuda faptului că a fost una dintre cele mai tinere perechi. Prin aceste excelente rezultate voleiul șteian este din nou prezent pe harta voleiului național, ducând mai departe tradiția acestei discipline sportive foarte iubită sub Apuseni.