IS Câmpia Turzii - FC Bihor Oradea 2-3 (0-0) Stadion: ISCT Spectatori: aproximativ 300 Marcatori: Dicher 46, Fetiţă 65 / Oroian 70 (autogol), Strapak 82, Foro 86 Cartonaşe galbene: Molnar, Oroian, Mâţiu - Lupuţ, Muscă (2), Şeroni, Foro, Lukacs Cartonaş roşu: Muscă 43 ISCT: Filip - Molnar (66 Fodor), Turbuţan, Oroian, Perde, Purcar - Şagău, Ghiorna, Timar - Dicher (55 Mâţiu), Ignat (58 Fetiţa)Antrenor principal: Ioan Tătăran. FCB: Mindileac - Fele, Muscă, Pătraşcu, Lupuţ (62 Oros) - Foro, Achim (25 Strapak), Şeroni, Neaga (66 Lukacs) - Lupaşcu, Voiculeţ. Antrenor principal: Kiss Alexandru. Arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - la centru, Silviu Mocanu (Arad) şi Ştefan Necula (Baia Mare) - asistenţi. Observator FRF: Mircea Dridea (Ploieşti). Meci cu o desfăşurare dramatică la Câmpia Turzii. Gazdele au condus cu 2-0, au ratat o lovitură de la 11 metri şi au evoluat în superioritate numerică de la sfârşitul primei reprize, dar au reuşit contraperformanţa de a pierde cu 2-3, în faţa unei echipe bihorene care şi-a adus suporterii de la agonie la extaz. Gândindu-se probabil că victoria reprezenta unica lor şansă de a mai spera la primele două locuri, fotbaliştii bihoreni au început mai bine jocul. Neaga a apărut de două ori la finalizare în primul sfert de oră, dar apoi gazdele au început să ameninţe poarta lui Mindileac, titularizat datorită indisponibilităţii de ultim moment a lui Mijanovic, care a suferit o alergie. Purcar (16) şi Ghiorma (21 şi 35) au încercat poarta orădeană din preajma careului mare, dar fără rezultat. Dicher (36) a căzut în careu la un duel cu Mindileac şi "centralul" a acordat penalty, spre bucuria gazdelor. Ghiorma a trimis, însă, pe lângă poartă şi bihorenii au trecut cu bine de primul moment dificil. Al doilea a survenit în minutul 43, când Muscă a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene şi se părea că orădenii se vor prăbuşi, aşa cum s-a întâmplat la Alba Iulia. Ipoteza părea să se confirme, pentru că nici nu s-au aşezat bine în teren că au şi primit gol, Dicher (46) trimiţând imparabil din 16 metri (1-0). "Roş-albaştrii" au resimţit şocul şi au mai primit o lovitură în minutul 65, când nou intratul Fetiţă a şutat la colţul lung, fără speranţe pentru Mindileac (2-0). Crezându-se prea repede cu sacii în căruţă, fotbaliştii gazdă s-au retras în jumătatea proprie şi au încercat să conserve rezultatul. Lucru oarecum normal, dar condiţia fizică i-a trădat. Mai întâi, Oroian (70) a degajat în proprie poartă o minge lungă trimisă de Oros (1-2), după care Strapak (82) şi Foro (86) au întors rezultatul, graţie unor şuturi de efect de la 30, respectiv 35 de metri (2-3). Aşa s-a scris istoria unei partide, în urma căreia orădenii pot să-şi facă din nou calcule. Succesul norocos izbutit la Câmpia Turzii, coroborat cu rezultatele celorlalte contracandidate, relansează FC Bihor în cursa pentru promovare. La sfârşitul săptămânii, când va întâlni acasă revelaţia CF Liberty Salonta, într-un veritabil derby al orgoliilor, vom vedea dacă victoria de sâmbătă a fost o întâmplare sau echipa bihoreană are întradevăr argumente pentru a spera la primul eşalon.