Aproape fără nicio emoţie a fost obţinută victoria din deplasare cu SCM U Craiova. Voleibalistele pregătite de Mariana Szabo Alexi s-au impus cu 3-0, pe seturi la 12, la 20 şi din nou la 12, într-un meci contând pentru etapa a 5-a din Seria Vest a Diviziei A2.

Cele două formaţii au făcut rocadă în clasament în urma acestui rezultat, oltencenle căzând pe locul al 6-lea. SCM U Craiova este una dintre contracandidatele orădencelor la calificarea la turneul semifinal astfel că succesul clar din Bănie este cu atât mai important. Doar în setul al doilea gazdele au pus ceva probleme, secvenţa inaugurală dar şi ultima fiind clar adjudecate de de CSU Oradea. Oltencele au condus 19-18 în setul al doilea, însă oaspetele nu s-au pierdut cu firea şi au rezolvat situaţiile eficient atât în apărare, cât şi în atac, impunându-se în final cu 25-20. La capătul acestei partide trebuie menţionată contribuţia experimentatelor Anca Paşca şi Maria Radu Fîcă, acestea fiind completate de Alexandra Breban, Andreea Maxim, Giulia Blaj şi Mădălina Pura. În etapa următoare, bihorencele vor primi vizita echipei FC Argeş Piteşti, ocupanta locului al doilea, formaţie neînvinsă după 5 jocuri disputate. Partida se va desfăşura sâmbătă, cu începere de la ora 11.00, în sala desport a Universităţii.

Alte rezultate din etapa a 5-a: CSM Târgu Mureş – Cetate Deva 3-0, CSM Sibiu – CSM Lugoj 0-3, CSM Timişoara – CSU Poli Timişoara 2-3 şi FC Argeş Piteşti – CSM Sighetu Marmaţiei 3-0. Liderul campionatului, cu victorii în minimum de seturi în toate cele 5 meciuri disputate, este CSM Târgu Mureş.

CSU Oradea: Radu Fîcă Maria (căpitan), Pașca Anca, Fîcă Iuliana, Haidu Roxana, Adamcsik Daiana, Maxim Andreea, Rizea Antonia, Măran Andreea, Breban Alexandra, Pura Mădălina, Bikfalvi Andreea, Blaj Giulia. Antrenor: Szabo-Alexi Mariana.