Lotus Băile Felix nu se regăseşte în play-out, fază în care a obţinut doar un punct în trei etape. La sfârşitul săptămânii trecute, echipa bihoreană a avut serioase probleme cu Sănătatea, o echipă în formă, care a câştigat pe teren propriu cu 3-0.

De cinci minute au avut nevoie „viruşii verzi” pentru a-şi neutraliza adversarul. Veteranul Dorin Goga (40 ani) a pătruns cu uşurinţă spre poarta oaspeţilor şi i-a pasat lui Andrei Dioszeghi, care a finalizat cu un şut puternic, pe colțul scurt (1-0). Bihorenii au avut o răbufnire la mijlocul reprizei, dar mingea expediată de Gelu Gitye, din lovitură liberă de la 30 de metri, a lovit bara transversală. Gazdele s-au dovedit mai speculative şi după o degajare a portarului Chindriș, Andrei Dioszeghi (67) a trimis mingea pe lângă Cosma în plasă (2-0). Scorul final l-a fixat Alex Oltean, cu un șut din careu (3-0).

Etapa viitoare, Lotus va juca vineri, 19 aprilie, de la ora 17.00, pe teren propriu cu  Olimpia 1921 Satu Mare într-o partidă în care are mare nevoie de puncte pentru a nu-şi complica existenţa în partea a doua a campionatului.

Sănătatea: Chindriș - A. Ștefan, Stretea, Cimpoeșu, C. Câmpean (78 Vescan), J. Diomande (56 Saroși), Aidoo (88 Mureșan), A. Dioszeghi, Al. Oltean (88 Szolosi), N. Zanc (78 Bențan), D. Goga (78 C. Creț).

Lotus: P. Cosma - Cr. Urbanowski (46 D. Ciurcui), Sg. Oltean, D. Lupșe, M. Arsene, I. Pascu (78 P. Blăgea), D. Gheban, S. Cucu (63 D. Sala), G. Gitye, A. Morar (46 D. Duma), D. Ghiță (46 R. Tămaș). Antrenor: Cosmin Bodea

Arbitri: Theodor Stănică Oancea (București) - Cristian Bumb (Băcia - Hunedoara), Levente Ungvari (Hăghig - Covasna)

Observatori FRF: Ovidiu Tâlvan (Sibiu) și Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)

Celelalte rezultate din etapa a treia:

Olimpia 1921Satu Mare - Minerul Ocna Dej 2-1

Marcatori: Daniele Bodan (90+1), Remi Emeriau (90+4) / Davide Bliderean (74)

Victoria Carei - Minaur Baia Mare 1-1

Marcatori:Andrei Hosu (63) / Alexandru Negrea (90+5 - autogol)

CLASAMENT PLAYOUT SERIA 10

1. Victoria Carei    3        1        1        1        4-4     28

2. Lotus Băile Felix          3        0        1        2        3-7     28

3. Sănătatea Cluj    3        2        1        0        8-1     25

4. Olimpia SM       3        1        1        1        5-6     21

------------------------------------------------------------------------------------

5. Minerul Ocna Dej        3        1        0        2        3-7     20

6. Minaur Baia Mare        3        1        2        0        7-5     19