Prilej de revanşă - Elba Timişoara - CSM Oradea
Lideră a clasamentului cu 18 victorii din 19 partide susţinute în Liga Naţională de baschet masculin, echipa CSM Oradea întâlneşte în cadrul etapei a XX-a tocmai echipa care i-a administrat singura înfrângere din acest campionat, Elba Timişoara. Partida care deschide etapa este programată astăzi, de la ora 17.45, la Sala "Constantin Jude" din Timişoara şi va fi transmisă în direct pe Digi Sport 2, Digi 24 Oradea şi Digi 24 Timişoara.
Cu un parcurs excelent în acest sezon, jucătorii echipei orădene se pot gândi tot mai serios la clasarea pe primul loc la finalul sezonului regulat, care le-ar asigura un program mai convenabil în play-off. Elevii lui Cristian Achim abordează meciul de la malul Begăi cu un moral bun, având 14 succese consecutive. Astfel, liderul poate forţa revanşa în faţa echipei Elba, nimeni alta decât vicecampioana naţională care, în tur, chiar la Oradea, i-a administrat singura înfrângere, impunându-se cu 88-85, după un meci dramatic". Dacă orădenii sunt în mare formă, "bifând" victorie după victorie, vicecampioana en-titre traversează o perioadă de criză, câştigând un singur meci din ultimele patru partide disputate. În ciuda parcursului modest din ultima perioadă, Elba este una dintre candidatele serioase la cucerirea titlului naţional, lucru recunoscut şi de antrenorul liderului, Cristian Achim, la conferinţa de presă de la finalul partidei cu BC Miercurea Ciuc. Rămâne de văzut cine va triumfa în partida din această seară, pentru că valorosului lot bănăţean format în principal din individualităţi, CSM îi va răspunde cu cunoscutul său joc de echipă care a făcut multe "victime" în acest sezon. Dacă Elba contează pe o "bancă lungă", liderul poate contracara prin omogenitate, care este unul dintre atu-urile echipei pregătite de Cristian Achim. Dacă orădenii au lotul valid pentru partida de la Timişoara, Elba nu va conta pe serviciile jucătorilor Căpuşan şi Andrei care sunt accidentaţi, Tudosă fiind şi el incert. Referitor la meciul de astăzi, Daniel Dillon, jucătorul echipei CSM Oradea, a declarat pe site-ul "www.totalbaschet.ro": "Ca orice echipa, Timişoara dispune de un avantaj foarte important pentru ca meciul se va juca la ea acasa. Dar, în ceea ce ne priveşte, noi nu am pierdut niciun meci în deplasare în actuala ediţie de campionat. Timişorenii ne-au învins la începutul sezonului, aşa ca privesc acest meci ca pe un test foarte util pentru noi. Putem sa ne evaluam şi sa vedem cât am progresat de atunci. În orice caz e limpede ca ne aşteapta un meci foarte greu. Va trebui sa jucam la cel mai înalt nivel posibil." De partea cealaltă, tehnicianul echipei Elba, sârbul Srdjan Jovanovic, a declarat referitor la partida cu liderul: "După înfrângerea de la Cluj-Napoca, nu avem decât varianta victoriei în partida cu liderul. CSM Oradea probabil că nu va mai rata locul 1 la finalul sezonului regulat, dar nouă nu ne ramâne decât sa luptam, sa jucam bine şi sa speram ca celelalte contracandidate ale noastre se împiedica, iar noi vom ajunge în primele 4, obiectiv pe care-l avem".



Comentarii
Nu există nici un comentariu.