Una dintre grupările puternice ale Ligii a IV-a, Locadin Ţeţchea activează de zece ani în acest eşalon, echipa alternând evoluţiile bune dintr-un sezon sau două cu altele mai puţin reuşite, dar mai mereu numărându-se printre protagonistele acestui eşalon. Sprijinită de Consiliul Local al comunei Ţeţchea, dar şi de câţiva oameni de afaceri din zonă pasionaţi de sportul-rege, Locadin Ţeţchea îşi propune an de an evoluţii tot mai bune şi clasări pe podium sau în apropierea acestuia.

Chiar dacă nu dispune de bugetele altor cluburi din Liga a IV-a, echipa din Ţeţchea reuşeşte mereu să ofere meciuri spectaculoase, iar susţinătorii formaţiei care vin în număr destul de mare la partidele de pe teren propriu sunt mulţumiţi să-şi vadă favoriţii la lucru. Iar când aceştia se numără printre protagoniştii unui sezon, atunci mulţumirea este şi mai mare. Aşa s-a întâmplat sezonul trecut, în partea a doua a campionatului, când Locadin a reuşit un adevărat tur de forţă şi după şase meciuri fără victorie, a mers şnur şi a terminat sezonul în vecinătatea podiumului. În actuala ediţie, echipa, formată din mulţi jucători localnici, dar întărită şi cu câţiva jucători valoroşi, cu ani buni de experienţă în fotbalul judeţean (aici intrând fotbalişti precum Lucian Alb, Crăciun Chirilă, Adrian Rogojan, Alin Lascu, Cătălin Butuc sau Ioan Bronţ), a pornit excelent, fiind neînvinsă după patru etape, ocupând prima poziţie în clasament, alături de Unirea Valea lui Mihai, departajarea fiind făcută de golaveraj. Aşa după cum declara vicepreşedintele grupării, jucătorul Crăciun Chirilă, echipa ţeţcheană îşi propune să crească jucători, să joace un fotbal spectaculos şi curat şi, dacă se poate, să obţină cât mai multe victorii, în urma unor prestaţii de calitate. Din staff-ul de conducere al clubului Locadin Ţeţchea mai fac parte Nicu Bejan (preşedinte) şi Sorin Pop, organizator de competiţii. Echipa dispune de un teren gazonat, vestiare cu apă caldă, un teren de antrenament, constituind una dintre cele mai frumoase baze sportive din judeţ. "Pentru acest sezon, ne dorim o clasare pe primele locuri, iar dacă vor apărea în timp şi alte surse de finanţare, acum ponderea având-o Consiliul Local şi primarul Bujor Chirilă, cărora le mulţumim pe această cale, atunci vom îndrăzni să ne dorim mai mult. Chiar în acest an am format o grupă de juniori, cu jumătate din lot alcătuit din localnici, care sperăm să reprezinte nu doar un punct de interes pentru alţi tineri din comună, ci şi o bază de selecţie pentru echipa mare", a precizat vicepreşedintele clubului, Crăciun Chirilă.
Lotul echipei de seniori, pregătit din iarna trecută de Florin Negrea, cuprinde jucătorii: Cristian Alpărean, Liviu Avram (portari); - Alin Căvescu, Liviu Popa, Laurenţiu Opriş, Sorin Mateuţă, Crăciun Chirilă, Cătălin Mitra (fundaşi) - Daniel Varga, Daniel Borzescu, Alin Lascu, Adrian Rogojan, Romeo Puie (mijlocaşi); - Aurel Petriş, Cătălin Butuc, Alexandru Raţ, Florin Purje, Ioan Bronţ (atacanţi).
De echipa de juniori, formată doar la startul acestei ediţii de campionat (sezonul trecut la acest eşalon a activat echipa Liberty), răspund antrenorul jucător Lucian Alb şi Dumitru Gheorghe. Lotul este format din: Gabriel Cudi, Sebastian Mladin, Lakatos Romeo, Răzvan Barna, Vlad Ardelean, Somogyi Lajos, Sebastian Blajec, Hegedus Csaba, Nicolae Haneş, Sergiu Fekete, Cosmin Banc, Ionel Haragoş, Bucsas Sandor, Florin Ciursaş.