Cea mai titrată tenismenă bihoreană, Irina Maria Bara, legitimată la Clubul Sportiv Iris Ştei, se află la ceas aniversar, împlinind astăzi frumoasa vârstă de 16 ani. Irina a început primii paşi în "sportul alb" sub îndrumarea tatălui ei, Călin Bara, antrenor şi preşedinte al CS Iris Ştei, obţinând rezultate remarcabile ce a propulsat-o până în lotul Naţional al României.

De câteva zile a sosit în ţară, după ce a participat, în perioada 1 februarie - 15 martie, în America de Sud, la cinci turnee ITF "Under 18" în Bolivia, Chile, Argentina, Uruguay, Paraguay. Pornită de pe poziţia 375 în clasamentul mondial, Irina a disputat 28 de meciuri în care a înregistrat 18 victorii, iar în urma punctajului obţinut a făcut un salt uriaş de 204 locuri, ce a propulasat-o pe poziţia 171 mondial. Pentru Irina este o obişnuinţă de a participa în turnee la o categorie superioară de vârstă, în care a avut de-altfel rezultate notabile. Momentan  ea ocupă locul doi în România la categoria 16 ani şi poziţia a şaptea la categoria 18 ani. Acest lung periplu sud-american a fost posibil datorită sponsorilor RBS Bank of Scotland, Federaţia Română de Tenis, Valentin Bara, unchiul Irinei, domiciliat în Arad, şi a Primăriei şi Consiliului local Ştei. Astăzi, Irina va sărbători alături de familie şi colegi, iar după puţine zile de odihnă îşi va relua antrenamentele la intensitate maximă. deoarece programul său este unul deosebit de încărcat. Luni va pleca la Bucureşti pentru un stagiu de pregăture de aproape două săptămâni, pentru ca în în luna aprilie să participe la câteva puternice turnee internaţionale în Franţa şi Italia. În luna mai, "încălzirea" o va face la Mediaş şi Bucureşti, pentru ca în 29 mai să debuteze la unul dintre cele mai prestigioase turnee mondiale, Roland Garros, în întrecerea junioarelor.