Karateka şteieni, premiaţi de Ziua Copilului
Sportul a fost la el acasă şi la Ştei, cu ocazia Zilei internaţionale a copilului. Pe lângă manifestări cultural-educative, la Sala de sport a Şcolii "Miron Popiliu" s-a desfăşurat şi o activitate sportivă.
Astfel, CS "Crişul Negru" Ştei (prof. Alin Paşca), în colaborare cu Primăria şi Consiliul Local Ştei, Şcoala "Miron Pompiliu" Ştei, Şcoala Generală Nucet şi Fundaţia "Margarita" Nucet, a organizat o întrecere sportivă care a avut două secţiuni, karate şi kickboxing. La Cupa "1 Iunie", desfăşurată în faţa unui public generos, sportivii s-au întrecut pe o suprafaţă de luptă reală. Arbitru a fost Sorin Vesa, şteianul participant în galele de K1.
Toţi concurenţii au fost declaraţi câştigători, cel mai încântat fiind mezinul demonstraţiilor, Ian Sărăcilă, de 5 ani, stabilit în SUA, Colombia (Carolina de Sud), care se află în vizită la bunicii din Ştei.
Sportivii au primit dulciuri şi băuturi răcoritoare, premierea fiind oficiată de Viorica Cozma, preşedintele Fundaţiei "Margarita". Karateka şteieni au mai fost premiaţi de Primăria şi Consiliul Local Ştei, care le-a oferit 21 de treninguri de prezentare de cea mai bună calitate.
Aceastã demonstraţie-concurs a fost un bun prilej pentru preşedintele-antrenor Alin Paşca de a-şi testa elevii înaintea celor două turnee internaţionale la care vor participa în curând, la Budapesta şi la Graz.



Nu-i e rusine d-nei Cosma sa spuna ca a sponsorizat concursul? Ca doar au dat parintii copiilor care au participat cate 20 de lei pentru organizare! Sau pachetul de biscuiti dietetici oferiti de lady de mai sus costa 20 de lei?????