Info olimpic

Australianca Rice este noua campioană olimpică la 400 m mixt

Înotătoarea australiană Stephanie Rice a devenit campioană olimpică la 400 m mixt, stabilind un nou record mondial în 4 minute, 29 de secunde, 45 de sutimi, duminică, la Jocurile Olimpice de la Beijing, informează AFP. Vechiul record, 4:31.12, îi aparţinea, din 29 iunie, americancei Katie Hoff. Pe locul al doilea s-a clasat înotătoarea Kirsty Coventry, din Zimbabwe (4:29.89), iar medalia de bronz a fost obţinută de sportiva americană Katie Hoff (4:31.71).

Proba de 400 m liber, câştigată de coreeanul Park

Înotătorul sud-coreean Park Tae-hwan a devenit campion olimpic la 400 m liber, duminică, la Beijing, devansându-i pe chinezul Zhang Lin şi pe americanul Larsen Jensen, informează AFP. Park Tae-hwan a fost cronometrat cu timpul de 3 minute, 41 de secunde, 86 de sutimi. Timpii celorlalţi ocupanţi ai podiumului au fost următorii: Zhang Lin (3:42.44), Larsen Jensen (3:42.78). Sportivul sud-coreean, campion mondial en-titre, a reuşit cea de-a doua performanţă mondială a tuturor timpurilor, după cea a australianului Ian Thorpe (3:40.08).

Michael Phelps şi-a început seria

Înotătorul american Michael Phelps (foto) a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 400 metri mixt, stabilind totodată şi un record mondial la Jocurile Olimpice de la Beijing, informează AFP.

Phelps, în vârstă de 23 de ani, a fost înregistrat cu timpul de patru minute, trei secunde şi 84 de sutimi şi i-a devansat pe ungurul Laszlo Cseh (4:06.16) şi pe conaţionalul său Ryan Lochte (4:08.09). Fostul record mondial îi aparţinea tot lui Phelps, 4:05.25, şi fusese stabilit la selecţia americană pentru JO-2008, la Omaha (SUA), în 29 iunie 2008.
Ungurul Laszlo Cseh a îmbunătăţit în această finală recordul european, performanţă care îi aparţinea, 4:07.96, şi fusese stabilită la Canet (Franţa), în 14 iunie 2008.

Succes olandez la ştafeta de 4x100 m liber

Ştafeta feminină a Olandei, formată din Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk şi Marleen Veldhuis, a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 4x100 metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, informează AFP. Olandezele, care au fost înregistrate cu timpul de trei minute, 33 de secunde şi 76 de sutimi, au devansat ştafeta Statelor Unite ale Americii (3:34.33), formată din Natalie Coughlin, Lacey Nymeyer, Kara Lynn Joyce şi Dara Torres.
Medalia de bronz a revenit ştafetei Australiei (3:35.05), formată din Cate Campbell, Alice Mills, Melanie Schlanger şi Lisbeth Lenton-Trickett.

Chinezoaicele s-au impus la sărituri în apă sincron

Echipa feminină a Chinei, formată din Guo Jingjing şi Wu Minxia, a câştigat medalia de aur, duminică, în proba de sărituri în apă sincron de la trambulina de 3 metri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, informează AFP. Chinezoaicele, care au adunat 343,50 de puncte, au fost urmate de echipa Rusiei, formată din Julia Pahalina şi Anastasia Pozdniakova, cu 323,61 de puncte. Medalia de bronz a revenit echipei Germaniei, formată din Ditte Kotzian şi Heike Fischer, care a avut 318,90 puncte.