În ediţia 2012-2013 a Ligii a III-a, Bihorul reprezentat doar de Tricolorul Alparea
În ediţia trecută a Ligii a III-a la fotbal, judeţul Bihor a avut două reprezentante, CF Bihorul Beiuş şi Unirea Valea lui Mihai evoluând în seria a 5-a.
Beiuşenii au reuşit un campionat bun, terminând pe treapta a treia a podiumului, după ce s-au aflat chiar în "fotoliul" liderului câteva etape, iar echipa din Valea lui Mihai a reuşit să se menţină în al treilea eşalon după ce s-a clasat pe locul 12 la finalul campionatului. După ce Tricolorul Alparea a reuşit să promoveze în Liga a III-a în urma barajului câştigat în faţa campionatei judeţului Satu Mare, se prefigura un sezon 2012-2013 al eşalonului al treilea cu trei echipe bihorene la start. Din păcate, vara s-a dovedit "neagră" pentru fotbalul bihorean, echipele din Beiuş şi Valea lui Mihai fiind nevoite să spună "Pas!" şi să-şi anunţe retragerea din Liga a III-a, din motive financiare. Astfel, cea mai nouă echipă bihoreană de Liga a III-a, Tricolorul Alparea, a rămas şi singura, doar formaţia din comuna Oşorhei urmând să capteze atenţia iubitorilor de fotbalul din judeţul Bihor în zilele de vineri, când se vor disputa meciuri din cel de-al treilea eşalon fotbalistic românesc. Este trist că s-a ajuns în această situaţie, iar fenomentul retragerilor din Ligile a II-a şi a III-a a atins şi fotbalul bihorean.



pentru retragerea echipei CF BIHORUL BEIUS sunt cateva persoane din oras care nu merita sa traiasca in acest oras si in secolul in care traim!!! PACAT PENTRU MUNCA DEPUSA DE JUCATORI SI ANTRENORI IN ACEST AN !!! NU O SA MAI FIE ECHIPA BEIUSULUI NICIODATA IN ISTORIA EI PE ACESTA POZITIE A CLASAMENTULUI!!!