Echipa naţională de hochei pe gheaţă Under 20 a României a pierdut toate partidele de la turneul desfăşurat la Miercurea Ciuc şi a retrogradat în Divizia a III-a a Campionatului Mondial, informează site-ul oficial al Federaţiei Internaţionale de Hochei pe Gheaţă (IIHF).

Reprezentativa României a pierdut, duminică, şi ultima partidă din Divizia a II-a a Campionatului Mondial de hochei pe gheaţă Under 20, în faţa în faţa Belgiei, scor 3-5 (2-2, 0-2, 1-1). Selecţionata Japoniei a reuşit să câştige evenimentul găzduit de oraşul Miercurea Ciuc şi a promovat în prima divizie.
La Campionatul Mondial Under 20, România a pierdut toate cele cinci partide, 0-12 cu Japonia, 2-3 cu Serbia, 1-8 cu Lituania, 3-4 cu Coreea de Sud şi 3-5 cu Belgia.