Greu şi în turul III preliminar - Partizan Belgrad sau Dila Gori în calea Stelei
Dacă va elimina pe AS Trencin, Steaua va avea un adversar incomod şi în turul III preliminar al Ligii Campionilor. Campioana Serbiei (Partizan Belgrad) sau a Georgiei (Dila Gori) va fi oponenta "roş-albaştrilor" înainte de play-off. Indiferent de adversar, jocul tur va avea loc la Bucureşti pe 28/29 iulie, iar returul în 4/5 august.
Sârbii au prima şansă de a ajunge la Bucureşti după ce au câştigat greu (1-0) pe teren propriu prima manşă. În aceeaşi fază, Steaua s-a impus cu 2-0 la Zilina în faţa slovacilor de la Trencin.
Înființată în 1945, Partizan a câştigat campionatul național de 26 de ori, la fel ca marea rivală Steaua Roşie Belgrad. S-a impus de 11 ori în cel din Iugoslavia, de 8 ori al Serbiei și Muntenegru și de 7 ori în Liga Serbiei.
Cel mai important jucător al celor de la Partizan este Valeri Bojinov, atacant de 29 de ani care a mai trecut pe la Fiorentina, Juventus, Manchester City, Sporting. Cel mai bine cotat jucător al sârbilor este Andrija Zivkovici (4 milioane de euro). Echipa își joacă meciurile de pe teren propriu pe Partizan Stadium din Belgrad, cu o capacitate de 32.710 locuri. Antrenorul echipei este Zoran Milinkovici, 46 de ani, care a mai condus pe Vojvodina, Spartak Subotica, Aris Salonic, Vojvodac. Partizan și-a pierdut și ea cel mai important om în vară. Petar Skuletici (25 de ani), autor a 15 goluri în campionat, a semnat la Lokomotiv Moscova în schimbul a 3 milioane de euro.
Mai puţin cunoscută microbiştilor este Dila Gori, formație înființată în 1949, care acum este pregătită de un antrenor de 25 de ani, Ucha Sosiashvili! Deși are o tradiție bogată în Georgia, în cupele europene nu are foarte multe apariții, acestea înmulțindu-se în ultimii 3 ani. Cel mai bun rezultat în cupele europene al celor de la Dila Gori datează 2013, când în turul 3 al Europa League a trecut de Hajduk Split cu o dublă victorie, 1-0. Echipa joacă pe un stadion mic, de doar 5000 de locuri.
Programul celorlalte partide din turul III preliminar:
FK Sarajevo (Bosnia)/KKS Lech Poznań (Polonia) - FC Basel 1893 (Elveţia)
Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria)/FC Milsami Orhei (Moldova) - KF Skënderbeu (Albania)/Crusaders FC (Irlanda de Nord)
HJK Helsinki (Finlanda)/FK Ventspils (Letonia) - NK Maribor (Slovenia)/FC Astana (Kazahstan)
Celtic FC (Scoţia)/Stjarnan (Islanda) - Qarabağ FK (Azerbaidjan)/FK Rudar Pljevlja (Muntenegru)
FK AS Trencín (Slovacia)/FC Steaua Bucureşti (România) - FK Partizan (Serbia)/FC Dila Gori (Georgia)
FC Midtjylland (Danemarca)/Lincoln FC (Gibraltar) - APOEL FC (Cipru)/FK Vardar (Macedonia)
Hibernians FC (Malta)/ Maccabi Tel-Aviv FC (Israel) - FC Viktoria Plzen (Cehia)
Dinamo Zagreb (Croaţia)/CS Fola Esch (Luxemburg) - Molde FK (Norvegia)/FC Piunik (Armenia)
The New Saints FC (Ţara Galilor)/Videoton FC (Ungaria) - FC BATE Borisov (Belarus)/Dundalk FC (Irlanda)
FC Salzburg (Austria) - Malmö FF (Suedia)/FK Žalgiris Vilnius (Lituania)
Panathinaikos FC (Grecia) - Club Brugge KV (Belgia)
BSC Young Boys (Elveţia) - AS Monaco FC (Franţa)
ŢSKA Moscova (Rusia) - AC Sparta Praga (Cehia)
Rapid Viena (Austria) - AFC Ajax (Olanda)
Fenerbahce SK (Turcia) - FC Şahtior Doneţk (Ucraina).



Comentarii
Nu există nici un comentariu.