Gala Asociațiilor Județene Bihor, la prima ediţie - Premii pentru laureaţii sporturilor neolimpice
Andreea Neag, David Sferle, Octavian Varga și Haragos Bernadett au fost desemnați sportivii anului 2022 la ramuri neolimpice în cadrul primei Gale a Asociaţiilor Judeţene Bihor găzduită de Casa Tineretului.
Iniţiativa acţiunii i-a aparţinut secretarului general al Asociației Județene de Fotbal-Tenis, Petru Boros, şi patru asociații județene bihorene au hotărât să își premieze performerii: Asociația Județeană de Fotbal-Tenis (președinte Vasile Sorean), Asociația Județeană de Kempo (președinte Tulkos Romeo), Asociația Județeană de Powerlifting (președinte Ionuț Florin Lupaş) și Asociația Județeană de Tir cu arcul (președinte Mircea Stroe).
Invitații speciali ai evenimentui au fost Emilian Pavel - subprefectul județului Bihor, Pető Dalma Csilla – directorul Clubului Sportiv Crișul Oradea și Radu Bitea – președintele Asociației Județene de Fotbal Bihor.
Primii trei clasați la fiecare ramură sportivă, au fost recompensați cu cupe și diplome, iar sportivii anului au primit un curs gratuit de instructor/preparator sportiv din partea Centrului de Formare Profesională M.A.R.A., curs autorizat de Ministerul muncii și Ministerul Educației în valoare de 1500-1800 lei.
“Sportivii aceștia meritau răsplătiți, mai ales că ne-au reprezentat cu demnitate și prestanță la campionatele naționale și internaționale, se antrenează cu orele, fac nenumărate sacrificii și desigur ne place să ne mândrim cu rezultatele lor, chiar dacă nu practică un sport neolimpic. Să nu uităm încă un aspect, azi un sport este olimpic, iar mâine poate nu mai este și tot așa poate fi neolimpic și apoi introdus pe lista sporturilor olimpice, programul olimpic fiind flexibil. Această gală se va organiza an de an și sunt convins că numărul asociațiilor care ni se vor alătura va crește”, a afirmat Tulkos Romeo, președinte Asociației Județene de Kempo Bihor,
Asociația Județeană de Fotbal-Tenis Bihor
Locul III – Lăzău Norbert (antrenor Sorean Vasile)-C.S. Tengo Salonta
Locul II – Marc Bence (antrenor Sorean Vasile) -C.S. Tengo Salonta
Sportiva anului 2022 – Andreea Neag (antrenor Sorean Vasile) -C.S. Tengo Salonta
Locul I la proba de triplu la Campionatul European de Seniori
Locul I la Campionatul Mondial la proba de dublu și triplu la Seniori
Locul I la Campionatul European la dublu și triplu la categ.U21
Locul I la Campionatul Mondial la proba de dublu și triplu, categoria U21
Locul III la Campionatul Național pe echipe (Andreea Neag, Mădălina Istrate și Andreea Banyai)
Asociația Județeană de Kempo Bihor
Locul III – Cotuț Denisa Andrada (antrenor Tulkos Romeo) – C.S. Crișul Oradea
Locul II – Mihuța Karina Ioana (antrenor Tulkos Romeo) – C.S. Crișul Oradea
Sportivul anului 2022 – Sferle David Dumitru (antrenor Tulkos Romeo) – C.S. Crișul Oradea
Locul I la Campionatul Național de Semi-Kempo, seniori +95 Kg (5 martie , București)
Locul II la Campionatul Mondial , la semi-kempo, Locul III la full-kempo și submission, categoria seniori +95 Kg (Tunisia-Hammamet 9-14 mai 2022)
Locul III la Campionatul Național de Full-Kempo, seniori +95 Kg (11 iunie , București)
Locul I la semi și full-kempo și locul II la submission seniori +95 Kg, la Campionatul European de Kempo (Turcia-Antalya 24-30 octombrie)
Asociația Județeană de Powerlifting Bihor
Locul III – Vlădica Răzvan (antrenor Lupaș Ionuț Florin) – C.S. Crișul Oradea
Locul II – Toma Florentina Georgiana (antrenor Lupaș Ionuț Florin) – C.S. Crișul Oradea
Sportivul anului 2022 – Varga Octavian (antrenor Lupaș Ionuț Florin) – C.S. Crișul Oradea
Campionatul Național de împins din culcat echipat și clasic (4-5 noiembrie , Beiuș) locul I la seniori , locul I la master 1 și locul I la open master 1.
Asociația Județeană de Tir cu arcul Bihor
Locul III – Crețu Iulia (antrenor Mircea Stroe)- C.S. Red point Oradea
Locul II – Ada Luncan (antrenor Mircea Stroe) - C.S. Red point Oradea
Sportiva anului 2022 – Haragos Bernadett (antrenor Mircea Stroe) – C.S. C.S. Redpoint Oradea
Locul III la Cupa Mondială Veronica (6-8 mai, Kamnik-Slovenia)
Locul III la Cupa Europeană de Tineret (25-30 iulie, București)
Locul III la Cupa Europei Centrale (2-3 septembrie, Budapesta)
Locul I la Campionatul Național indoor (17-20 martie, Iași)
Locul I la Campionatul Național outdoor (8-10 iulie, Ploiești)
Locul I la indoor și II la Campionatul Național outdoor (25-28 august, Aninoasa).
Comentarii
Nu există nici un comentariu.