Gol de generic - Sebastian Sfârlea Stadion: Municipal Teren: bun Timp: excelent pentru fotbal Spectatori: cca 4.000 Au marcat: Sfârlea `38, pentru FC Oradea, Selymes `21 din lovitură de la 11 m, pentru oaspeţi Au arbitrat, satisfăcător: Marcu, Danşa şi Boneta. FC Oradea: Rotaru (`74 Mârne), Amzucu (`74 Lazăr), Dunăreanu (`76 Zaha), Cr. Munteanu, Pâcleşan (`46 Gado), Dumitra (`46 Naidin), Mărginean (`80 Sfârlea), Sfârlea (`46 Fritea), Lungan (`46 Dianu), Obrenovic (`67 Keseru), Stan (`46 Vrăjitoarea). Antrenori: Ionuţ Popa şi Zsolt Muzsnay. DVSC Debreţin: Tomic, Dombi, Eger, Szekeres, Selymes, Vincze (`46 Habi), Şandor, Madar (`46 Nicolov), B??r, Şumudică (`46 Baizot), Halmasi. Antrenori: Szentes Laszlo şi Kondoros Elemer. Jocul cel mai important susţinut de bihoreni în această săptămână s-a disputat sâmbătă, adversara orădenilor fiind DVSC Debreţin, una din echipele de top din campionatul maghiar. Depăşind cu relativă uşurinţă starea de stres şi oboseala la care au fost supuşi pe parcursul acestei săptămâni, jucătorii orădeni au dat dovadă de nebănuite resurse făcând faţă cu brio unui partener incomod şi valoros, cu numeroşi jucători în loturile naţionale din ţara vecină. Mai mult chiar, am putea spune că au fost unele perioade în care gazdele şi-au supus adversarii unei presiuni aproape totale şi numai neşansa a făcut ca victoria să nu le aparţină. Trecând, însă, peste rezultatul în sine, să remarcăm încercările disperate, aş îndrăzni să zic, pe care antrenorii noştri le fac în această perioadă în dorinţa găsirii formulei de start. În consecinţă, şi la acest meci s-au făcut numeroase mutaţii în echipă, unii dintre posibilii titulari fiind trimişi în teren chiar de două ori. În aceste condiţii, când au fost încercaţi numeroşi jucători pe diferite posturi, nu putem decât să remarcăm faptul că datorită valorii apropiate a noilor veniţi vor fi greu de reţinut în lot cei mai valoroşi dintre aceştia. Mai sunt, însă, câteva meciuri în care testările vor continua, iar nouă nu ne rămâne decât speranţa că, în cele din urmă, echipa noastră se va prezenta la ora startului bine articulată din toate punctele de vedere. Deocamdată, lotul de jucători este numeros, dar nu se ştie câţi dintre aceştia vor şi semna pentru clubul nostru. Pentru că este o gogoriţă trunchiată afirmaţia preşedintelui Lucian, conform căreia toţi jucătorii aduşi au şi semnat. Cazul lui Vrăjitoarea este cel mai semnificativ în acest sens. Deocamdată, vârful de atac şi-a dat doar acordul de principiu, nu şi-a pus şi semnătura pe un contract. Revenind la meciul cu DVSC, se cuvine să reţinem, şi o facem cu deosebită plăcere, comportarea lui Sebastian Sfârlea, autorul unui gol de generis la o fază el recuperând de trei ori balonul, expediindu-l apoi la vinclu, ceea ce i-a adus aplauze la scenă deschisă. De aprecieri pozitive s-au bucurat şi Dunăreanu, Amzucu şi Keseru, din echipa noastră, Dombi şi cei doi români, Selymes şi Şumudică, primul dintre ei semnând, de altfel, şi golul pentru formaţia maghiară. Altfel, meciul a avut bune perioade de joc la ambele porţi, cu precădere la cea a oaspeţilor, creându-se numeroase faze spectaculoase, iar atmosfera, atât în teren, cât şi în tribune, a fost una exemplară. Dintre momentele mai importante, am reţinut: * Min. 7: Prima acţiune de atac mai consistentă a gazdelor, soldată cu o lovitură de colţ. * Min. 12: O nouă fază cursivă şi periculoasă, încheiată cu un şut puternic al lui Sfârlea, scos însă în corner de portarul oaspeţilor. * Min. 21: Lovitură de la 11 m pentru formaţia din Debreţin, arbitrul Marcu indicând punctul cu var la o intervenţie a lui Lungan asupra lui Dombi. A finalizat Selymes. * Min. 27: Lovitură liberă de la 20 de metri executată de Dumitra, respinsă cu dificultate şi apoi reţinută de portarul oaspeţilor. *Min. 38: 1-1, pe tabelă. După trei încercări consecutive la aceeaşi fază, Sfârlea a expediat spectaculos balonul la vinclul porţii. * Min. 42: Atac consistent al gazdelor încheiat cu un şut puternic peste poartă, expediat de Mărginean. * Min. 56: Lovitură cu capul a lui Dunăreanu. * Min. 61: Şut al aceluiaşi Dunăreanu, reţinut de portar. * Min. 81: Lovitură de cap a lui Munteanu pe lângă poartă. * Min. 87: Şut puternic al lui Sfârlea de puţin pe lângă poartă. * Min. 90: Gado, scăpat singur spre poarta adversă, avea să-şi înscrie în palmares o ispravă mai puţin întâlnită, el trimiţând balonul în bara laterală, într-un moment în care poarta era complet goală.