FC Oradea - Wisla Plock 1-0 (0-0) Echipa orădeană va juca pentru a doua oară consecutiv finala turneului "Norcia Winter Cup". În penultimul act al întrecerii, "roş-albaştrii" au învins cu 1-0 (0-0) Wisla Plock, echipă clasată pe locul 8 în prima ligă poloneză. Golul care a consfinţit calificarea bihorenilor în finală a fost marcat de Constantin Oprea în minutul 68, în urma unei faze concepute de Lazăr. Fundaşul orădean a şutat din colţul careului de 16 metri, portarul polonez a respins în faţă, iar Oprea a îndeplinit formalitatea. Din minutul 75, polonezii au evoluat cu un jucător mai puţin, fundaşul Belada fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Şi orădenii au avut un eliminat, cu trei minute înainte de final, în persoana antrenorului principal Marian Bondrea, pentru atitudine jignitoare la adresa arbitrilor. În formula de start a FC Oradea s-au regăsit Vâtcă - Mihuţ, Lupuţ, Lazăr, Lungan - Lazcko, Munteanu, Tudor, Sfârlea - Gado, Cl. Balaci. Au mai evoluat Oprea, M. Popa, Hoban, Popescu, Fărcuţa. Pe lângă Achim şi Gavrilescu, accidentaţi, antrenorul Marian Bondrea nu s-a putut baza nici pe Daniel Stan, indisponibil din cauza unei viroze respiratorii. Altfel, în ultima parte a jocului, Mihuţ a evoluat în atac alături de Oprea, prestaţia ambilor fiind mulţumitoare. Primul a mai jucat pe acest post în perioada în care activa la Olimpia Salonta. Adversara orădenilor în finala mare, programată mâine, de la ora 15.30 (ora României), va fi Poli Iaşi, care a depăşit FC Vaslui, cu scorul de 5-2 (3-2). Ultima oră: Fostul căpitan al FC Oradea, Ciprian Dianu, a semnat, ieri, un contract până în vară cu echipa maghiară de primă ligă Diosgyor. La aceeaşi grupare va evolua tot până la finalul sezonului şi atacantul Marius Siminic, ultima dată la Salonta.