După o săptămână de pregătiri în pădurea din Băile Felix, nou-înfiinţata echipă Luceafărul - Lotus Felix şi-a mutat "cartierul", efectuând un cantonament de o săptămână la Stâna de Vale. După ratarea promovării în Liga a II-a la barajul de la Timişoara, echipa bihoreană pregăteşte sezonul 2007-2008 al Ligii a III-a, sperând să reuşescă un nou sezon bun, oficialii grupării gândindu-se chiar la promovare. Opt jucători noi s-au alăturat lotului Sub comanda antrenorului Lucian Ciocan se pregătesc 22 de jucători: Portari: Câmpan şi Moiş; Fundaşi: Muşuroaia, Cr. Ardelean, Iova, Brândaş, Letan, Jude; Mijlocaşi: Fl. Bud, I. Filip, Deliu, Cl. Mutu, Fărcuţa, Galea, Pup, Marcu, Anton, Iuhas; Atacanţi: Şuteu, Farcău, Ţârlea, Merce. În lot există opt noutăţi: Ilie Muşuroaia (fundaş central - 21 de ani, de la CF Bihorul Beiuş), Dorel Jude (fundaş sau mijlocaş stânga - 21 de ani, de la Luceafărul Oradea), Florin Bud (mijlocaş dreapta - 20 de ani, de la Someşul Satu Mare), Ioan Filip (mijlocaş central - 18 ani, de la Minerul Ştei), Ionel Deliu (mijlocaş central sau dreapta - 20 de ani, de la Someşul Satu Mare), Raul Marcu (mijlocaş central - 21 de ani, de la Luceafărul Oradea), Ionuţ Şuteu (atacant - 23 de ani, de la Someşul Satu Mare) şi Stelian Farcău (32 de ani - atacant, de la CF Liberty Salonta). Transferul lui Filip nu este încă rezolvat, dar discuţiile cu Minerul Ştei sunt foarte avansate. Dacă Fl. Bud, Deliu şi Şuteu au semnat contracte pe patru ani cu Luceafărul - Lotus Felix, Ilie Muşuroaia va fi pentru trei ani jucătorul grupării bihorene. Lotul echipei va fi completat cu încă doi jucători care au evoluat la Luceafărul Oradea, este vorba de Ovidiu Ghilea şi Jurge. Faţă de lotul din sezonul trecut, au existat şi şase absenţe. Astfel, Morna a renunţat la activitatea competiţională, după ce s-a angajat la jandarmerie, Matei nu s-a mai prezentat la echipă, după reluarea pregătirilor, Paul Luca a fost pus pe lista de transferări, Codoban este plecat în probe la Gloria Bistriţa, Buştea şi-a încheiat contractul cu echipa pregătită de Lucian Ciocan, pregătindu-se cu FC Bihor, iar Pavel a rămas la Oradea, aflându-se în recuperare, după accidentarea suferită. Primul joc, în Cupă, la Nădlac Luceafărul - Lotus Felix va încheia cantonamentul la sfârşitul săptămânii, când lotul va reveni la Oradea. Deşi s-a dorit susţinerea unei partide amicale în weekend, din lipsă de adversar se va opta pentru un joc-şcoală între componenţii lotului. Astfel, primul meci al echipei va fi, probabil, cel din prima fază a Cupei României, programat, miercuri, 18 iulie, de la ora 17.30, în deplasare, cu Victoria Nădlac.