Atacantul lui Gaz Metan Mediaş, Ioan Hora, şi mijlocaşul lui Dinamo Bucureşti, Ioan Filip, n-au ajuns la un acord de prelungire a contractelor cu formaţiile la care evoluau.

Jucătorul lui Dinamo București, Ioan Filip, în vârstă de 31 de ani, a plecat de la echipă. Acestuia i-a expirat contractul, iar cele două părţi nu au ajuns la un acord nici măcar pentru prelungirea înţelegerii până la finalul sezonului 2019/2020. Filip a jucat în 25 de partide din acest sezon de Liga 1 pentru Dinamo, fiind titular în 24 dintre ele. El a marcat un gol şi a primit un cartonaş roşu, la chiar ultimul meci jucat în tricoul „câinilor", 0-1 cu FC Voluntari. Ioan Filip a ajuns la Dinamo în decembrie 2018 după 2 sezoane petrecute în Ungaria, la Debreceni VSC. Jucătorul a mai evoluat în România la FC Bihor Oradea, Oţelul, Petrolul şi Viitorul. Clubul de fotbal Gaz Metan Mediaş a anunţat, pe site-ul său oficial, că s-a despărţit de nu mai puţin de opt jucători pentru care ziua de 30 iunie a fost ultima de contract. Cu cinci etape înainte de încheierea playoff-ului, Gaz Metan a rămas fără portarul Ricardo Batista, fundaşii Thomas Juel-Nielsen, Marian Pleaşcă, mijlocaşii Boubacar Fofana, Neluţ Roşu, Ely Fernandes, Paul Costea şi atacantul bihorean Ioan Hora. Portarul Batista a apărat în doar într-un meci în acest campionat, Juel-Nielsen are un meci şi un gol marcat (cu FCSB), Pleaşcă a adunat 13 partide, Fofana a totalizat 24 de jocuri, Roşu a avut 23 de jocuri şi un gol marcat, Fernandes a avut un bilanţ de 26 de partide şi un gol înscris, Costea a strâns 3 jocuri, iar Hora a totalizat 5 partide şi un gol marcat. Mâine, în etapa a şasea a fazei playoff, Gaz Metan va juca pe teren propriu cu Universitatea Craiova, de la ora 20:00.