Zi importantă astăzi pentru Hidişelul de Sus. Echipa de fotbal a comunei susţine cel mai important meci din scurta sa istorie. De la ora 16.30, FC Hidişel joacă pe teren propriu cu FC Bihor în turul 5 al Cupei României.

Dacă formaţia orădeană îşi face cu acest prilej debutul în ediţia 2013-2014 a popularei competiţii, cea hidişelană a parcurs deja un drum foarte lung, început cu faza judeţeană, pe care a câştigat-o în premieră, şi continuată cu eliminarea unor adversari mult mai bine cotaţi, precum Naţional Sebiş, CS Oşorhei, Şoimii Pâncota şi Luceafărul, ultimul la "masa verde". Echipă ambiţioasă, cu câţiva jucători experimentaţi în componenţă, FC Hidişel are ocazia de a juca împotriva unei formaţii de Liga I în cazul unui succes şi împotriva grupării fanion a judeţului. "Este cel mai important meci din istoria clubului nostru şi nu vrem să ne oprim aici. Sunt convins că băieţii vor juca cu o ambiţie extraordinară şi se vor bate pentru fiecare minge. Este şansa lor, poate unică, de a juca apoi împotriva unei echipe de Liga I", a comentat finanţatorul Spiridon Baltsavias, care împreună cu primarul Adrian Petroi au înfiinţat  FC Hidişel în anul 2009.  Ascensiunea hidişelanilor i-a surprins până şi pe oficialii echipei. "Este o mândrie să jucăm un meci oficial cu echipa fanion a judeţului. Nici nu visam vreodată ca FC Hidişel să joace o partidă oficială cu FC Bihor. Va fi o zi de sărbătoare pentru comuna noastră şi aşteptăm cât mai multă lume la acest meci. Dorim să avem parte de un spectacol fotbalistic, iar dacă va fi să câştigăm, satisfacţia va fi cu atât mai mare. În orice caz, băieţii s-au autodepăşit şi au făcut o imagine extraordinară comunei prin parcursul din Cupă", a afirmat Adrian Petroi.  Pentru FC Bihor, prioritar este Liga a II-a, dar orădenii doresc şi ei să ajungă în "16-imile" întrecerii. „Cupa României este o competiţie a surprizelor, dar sper să facem un joc bun şi să continuăm şi-n această competiţie. Vor juca şi jucătorii care au evoluat mai puţin  sau deloc în partida cu UTA", a declarat antrenorul principal Gheorghe Ghiţ.

Ambele formaţii ocupă locul 2 în campionatele în care activează, FC Hidişel, în Liga a IV-a, după trei victorii şi o remiză (3-3 sâmbătă, cu Crişul Sântandrei), iar FC Bihor, în urma unui succes chinuit (2-1) în prima etapă, cu UTA.

Arbitri: Ovidiu Mazilu (Satu Mare) - la centru; Petru Gaşpar (Timişoara), Raul Ghiciulescu (Lugoj) - asistenţi; Eugen Gheorghioiu (Timişoara) - rezervă. Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj), Viorel Vancea (Oradea).

Tot astăzi se mai dispută jocurile:  SC Bacău - FCM Dunărea Galaţi; FC Farul Constanţa - CF Brăila; Gloria Buzău - FC Clinceni; Petrolistul Boldeşti - Unirea Tărlungeni; CSM Râmnicu Vâlcea - FCU Craiova; Armata Aurul Brad - Metalul Reşiţa; Ripensia Timişoara - UTA Arad; Avântul Bârsana - Gloria Bistriţa.

Restul meciurilor (FCM Dorohoi - CSMS Iaşi; FC Voluntari - Rapid Bucureşti; CS Baloteşti - ACS Berceni; Chindia Târgovişte - SCU Craiova; Sănătatea Cluj -  ASA Târgu Mureş) au avut loc ieri şi s-au terminat după închiderea ediţiei.